Karia bölgesi kültür varlıkları envanteri: Yayınlar üzerinden bir araştırma
Inventory of archaeological sites in Caria: A research through the publications
- Tez No: 158559
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
öz Bu yüksek lisans tezinde, Anadolu'nun GB'smda, Büyük Menderes ile Dalaman nehirleri arasında, G1i Ege Denizi, B'sı Akdeniz ile çevrili antik Karia Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Protogeometrik Dönem ile Roma İmparatoru Theodosius (MS 378- 395) dönemi arasına tarihlenen kültür varlıklarının bir envanteri çıkarılmıştır. Çalışmanın oluşturulmasında antik kaynaklar ile modern kaynaklardan yararlanılmıştır. Söz konusu envanterdeki kültür varlıkları, buluntu yeri başlığında alfabetik olarak sıralanmıştır. Buluntu yerleri, konum, çevresel özellikler, tarihçe ve içerdiği maddi kalıntılar üzerinden tanıtılmış; gerekli görüldüğü yerlerde levhalarla desteklenmiştir. Bu envantere dayanarak, tez bölümlerinde kent planlamacılığı, askeri yapılar, kamu yapıları, dinsel yapılar, konutlar, mezarlar ve üretim yerleri hakkında bilgi verilmiştir. ABSTRACT The aim of this project is to make a site inventory of the ancient region of Caria. The natural boundaries of the region is the Maender river at the north, Dalaman river at the east, the Aegean Sea at the west and the Mediterranean at the south. All archaeological sites dating between the Protogeometric Period and 395 A.D. (Emperor Theodosius, 378-395 A.D.) have been gathered in this thesis. Ancient and modern sources were used during the research. Each site is labelled as a findspot and named respectively. All findspots are arranged in an alphabetical order. Information about the location, geographical surroundings, history, and remains of each site is given in the catalogue and supported by plates when necessary. City planning, military buildings, public buildings, religious buildings, residences, tombs and production centers are discussed briefly in accordance with the catalogue. m
Özet (Çeviri)