EWMA kontrol tablosunun tıbbi cihaz sektöründe uygulanması
EWMA control chart application in medical device sector
- Tez No: 158560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz Bu çalışmada, ürün kalitesine dair özelliklerinin izlenmesi ve iyileştirilmesi için en sık kullanılan araç olan İstatistiksel Proses Kontrolü tabloları anlatılmış ve bu tabloların faydalan ortaya konmuştur. Çalışmanın amacı, Üstel Ağırlıklı Hareketli Ortalama Kontrol Tablosunun (EWMA), tıbbi cihaz üreticisi olan Bıçakçılar A.Ş'de uygulanmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında, tıbbi cihaz sektörüne dair genel bilgiler verilecektir ve uygulanan mevzuatlar hakkında açıklamalar yapılacaktır. Çeşitli kontrol tabloları hakkında bilgi verilmiş ve tablolar karşılaştırılarak, hangi koşullarda ve hangi parametrelerde en iyi performansın gözlendiği çeşitli örneklerle açıklanmıştır. EWMA kontrol tablosu, müşteri koşullan ve ürünün kullanım amacı göz önünde bulundurularak, hortum kesme sürecine uygulanmıştır ve EWMA kontrol tablosunun performansı incelenecektir. ABSTRACT In this study, the mostly used method for monitoring and improving product quality; Statistical Process Control Tables and their benefits have been explained. Aim of the study is to apply EWMA Control Table premises of Bıçakçılar A.Ş and enable its further use. General information about Medical Device sector and regulatory requirements are given. Information about various types of Control Tables has been given and examples of comparisons with different parameters under different conditions have been illustrated. Taking into customer expectations and intended use, application of EWMA control table is applied to tube cutting process and the performance of EWMA shall be demonstrated. m
Özet (Çeviri)