Talaşlı imalat işlem planlarının hazırlanmasında uzman sistem yaklaşımı
- Tez No: 15856
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
vii ÖZET Talaşlı imalat işletmelerinde işlem planları hazırlanırken, planın ekonomik yönU genelde ihmal edilir. Teknik açıdan eniyi plan için herzaman, ekonomik olarak da eniyi plandır denilemez. Bunun için, talaşlı imalat işlem planları hazırlanırken, işlemlerin hem teknik hemde ekonomik yönü dikkate alınmalıdır. Çalışma sırasında, işlemlerin ekonomik yönünün önemini vurgulayabilmek amacıyla bir örnek problem Üzerinde teknik kısıtları sağlayan birçok plan türetilmiş ve en ekonomik planın seçimi yapılmıştır. Örnek çalışma Üzerinde verilen yönteme benzer bir yöntem kullanılarak bilgi tabanlı bir uzman sistem geliştirilmiştir. Söz konusu sistem geliştirilirken Turbo Prolog programlama dilinden yararlanılmıştır. Geliştirilen Uzman Sistem kullanılarak eniyi kesme değişkenleri değerleri, gerekli olan kesici takımlar ve karşılaşılacak maliyetler belirlenir. Eniyi işlem planında, toplam birim maliyet enkuçuk değerini alır. Anahtar kelimeler Uzman Sistemler " Talaşlı imalat işlem planları Talaşlı imalat maliyetleri
Özet (Çeviri)
VI 1 1 SUMMARY Economical aspect of machining operation plans are neglected in machine shops, in general. The best tecnical plan is not necessarily the most economical plan. So, both tecnical and economical aspects of the processes should be considered to prepare the machining operation plans. In this study, a lot of plans are generated on a case study to emphasize the importance of the processes and the most economical plan is coosed. A knowledge base expert system is devoloped by using a similar method on the case study by making use of Turbo Prolog programing language. The best cutting variables values and necessary cutting tools would be determined by using the proposed knowledge base expert system. The unit total cost is the minimum in the best machining operating plan. Key Words Experts Systems Machining Operating Planing Machining Operating Costs