İmalat süreçlerinin kalitesinin, verimliliğinin artırılmasına yönelik sürekli iyileştirilmesi
Continious improvement of quality, productivity of manufacturing processes
- Tez No: 295755
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NUMAN DURAKBAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İçinde yaşamakta olduğumuz çağda günden güne artmakta olan rekabet şartları ve yükselen müşteri beklentileri, ürünlerin ve süreçlerin sürekli olarak iyileştirilmesini gerekli kılmaktadır. Artan kalite talebi, daralan toleranslar ve daha verimli bir üretime erişme amacı, birçok endüstriyel uygulamada kullanılması zorunlu olan farklı imalat yöntemlerinin tamamı için geçerli hale gelmiştir. Rekabet artışının etkisi ise ürünlerin fiyatlarının düşük olması ve buna bağlı olarak üretim maliyetlerinde tasarrufa gidilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.Bir ürünün imalatında tüm süreçlerin iyileştirilmesi ve bu sayede hem süreç sonucu ortaya çıkacak ürünlerin kalitesinin artırılması hem de sürecin daha verimli sonuçlandırılması gerekmektedir. Kalitenin ve verimliliğin iyeleştirilmesi hedefine ulaşmak için kullanılmak üzere çok çeşitli kalite teknikleri geliştirilmiştir ve bunlardan faydalanılmaktadır.Yapılan tez çalışması ile amaçlanan ülkemiz sanayisinin bu konudaki bilgi birikimine katkıda bulunmak, kalite ve verimliliğin artırılmasına yönelik çeşitli teknikleri, sık kullanılan imalat yöntemleri için inceleyerek bu konuda detaylı bir literatür oluşturmaktır.Edinilen bilgilerin teorik yaklaşımlardan daha ileri gidebilmesi için, çalışma içerisinde çeşitli iyileştirme araçlarının kullanıldığı bir uygulama, kâğıt makineleri üretimi yapmakta olan bir işletme bünyesinde icra edilmiştir.Makine üretim sürecinde döküm yolu ile imal edilmiş yarı mamuller, talaşlı imalat, kaynak, montaj ve benzeri birçok işleme tabi tutulmaktadır. Bu denli çeşitli imalat yönteminin arasında en önemli iyileştirme alanlarının belirlenmesi için birden fazla iyileştirme tekniği gerektiğinde tekrarlanarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Growing competitive conditions and rising customer expectations of our own age, requires continuous improvement of products and processes. Increasing demand for quality, tightening tolerances and the goal of reaching a much productive production has become effective for all different types of manufacturing techniques, which must be used in many industrial applications. The effect of increased competition has revealed the necessity for product prices to decrease and savings in production costs.Improvement of all manufacturing processes for a product and by this, improvement of the quality of the products that will arise as a result of process and also productivity of the process is needed. A wide variety of quality techniques have been developed and are used to reach the goal of improving quality and productivity.The main purpose of studying this thesis is to contribute the knowledge of our country on this subject, to analyze various techniques for improving quality and productivity of the commonly used methods for manufacturing and to create a detailed literature review.In order to go forward for information obtained from theoretical approach, an application with a variety of improvement tools has been done within an enterprise that produces paper machines.During the process of machinery production, semi-finished goods manufactured via casting are treated with many processes like machining, welding or assembly. More than one improvement techniques are used and repeated when necessary for the identification of the most important improvement areas among such a variety of manufacturing methods.