Troia'nın Hellenistik ve Roma Dönemi nekropolleri
Hellenistic and Roman necropoles at Troia
- Tez No: 158605
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZ Bu yüksek lisans tezi ile Troia'da ilk kazıcılardan bu yana gün ışığına çıkarılan Hellenistik ve Roma Dönemlerine tarihlenen mezarlar toplanarak, nekropoller saptanmış, bu nekropoller adlandırılmış, gerek zamansal gerekse topografîk açıdan sınırlan ortaya konmuştur. Aynı zamanda bu döneme ait mezarlar bulundukları nekropole göre tek tek incelenmiş, sımflandırılmış ve terMendMlmiştir. Bunu yaparken mezar içi buluntular üzerinde çalışılmış ve mezar tipolojisi göz önüne alınmıştır. ABSTRACT This Master's thesis dealt with all the Hellenistic and Roman graves from Troia which were unearthed since the earliest excavations until today. The graves were assigned to cemeteries. These cemeteries were named according to their topographical position and their use in time and space was defined. Each grave, according to the different cemeteries, was presented, categorized and dated. For this purpose the finds from the graves were processed and the type of the graves was considered as well. in
Özet (Çeviri)