Aşk duygusunun kişilerarası iletişime etkileri ve görüntü gösterge çözümlemesi
The effects of love sense to interpersonal communication and visual sign analysis
  1. Tez No: 158606
  2. Yazar: ZEYNEP ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
oz Bu çalışmada aşk duygusunun kişilerarası iletişime etkileri, göstergebilim ve ruhçözüm yöntemleri odak alınarak sorgulanmıştır. Bu sorgulama, 'The Mirror Has Two Faces/Aşkın İki Yüzü' adlı Amerikan filminin hem biçimbilimsel hem de derin yapısı çözümlenerek gerçeMeştirilmiştir. Aşk duygusunun iletişimi dönüştürme yetisini ortaya koymak için başta duygu-akıl karşıtlığı olmak üzere, aşk kavrarnının yerdeşlikleri belirlenerek diğer ikili karşıtlıklar irdelenmiştir. Bu irdeleme sonunda elde ettiğimiz veriler, çalışmamızın aşk-ben-öteki bağıntısı üzerine kurulduğunu ortaya koymuştur. Son bir belirlemeyle, erkek ve kadının kişilerarası iletişim eyleminde bulunurken, benlik tanımlarındaki ilk yitik nesneye kavuşmaya yönelik davrandıkları ve bu davranışın da aşk duygusuyla varoluşsal bir temele dayandığı doğrulanmaktadır. Aşk duygusunun kişilerarası iletişime yaptığı etkilerin; derin yapıda tanışıklık, çatışma ve yaratıcı eylem/güzelduyusal üretim kavramlarında toplandığı belirlenmiştir. ABSTRACT Semiology analysis (semiotics) and psychoanalysis are the methods used in this study in order to examine the effects of love sense to interpersonal communication. This examination has been done by analysing both the morphological and the deep structure of the film named as 'The Mirror Has Two Faces'. First of all, sense-mind opposition and the other binary oppositions have been researched by determining the isotopies of love concept, in order to bring up the manipulation function of love sense in communication. The datas we get at the end of this research has brought up that our study is based on the relationship of love, ego and other. As a result, it has been verified that man and woman in intercommunication, are behaving aimed at reaching the first missing object in their self definitions and this behavior is based on existence with love sense. It has been determined that, the effects of love sense in intercommunication are gathered on three concepts: knowing someone in deep structure, conflict and creative action/esthetic production. m
Özet (Çeviri)