Euro Bölgesi'nin para ve döviz kuru politikaları ve Türkiye'nin rekabet gücüne etkileri
Monetary and exchange rate policies of the Euro Area and its effects on Turkey's competition power
  1. Tez No: 158613
  2. Yazar: GALİP TANZER ŞENUYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZ Araştırmamızda Euro Bölgesi'nin para ve döviz kuru politikalarının incelenmesi ve uygulanan sözkonusu politikaların Türkiye'nin rekabet gücü üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Türkiye'nin en önemli dış ticaret ortaklan arasında yer alan Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 2002 yılı başından itibaren tedavüle giren Euro 'nun ve Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para ve döviz kuru politikalarının yakından incelenmesi ve takip edilmesi, Türkiye'nin uluslararası mal ve hizmet piyasalarındaki rekabet gücünün belirlenmesi açısından hayati rol oynamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, küreselleşme akımı ile birlikte ortaya çıkan ve 1990Tı yıllarda adeta ülkelerin gelişme hızım ve düzeyini belirleyen temel faktör haline gelen rekabet gücü kavramı üzerinde detaylı olarak durulmalı ve Türkiye'nin rekabet gücünün arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir. ABSTRACT The aim of this research is to reveal the effects of the monetary and exchange rate policies of the Euro Area on Turkey's competitive power. The investigation of Euro, which became the official currency unit of the European Union countries since the beginning of the year 2002 and the monetary and exchange rate policies which are applied by the European Central Bank has a crucial role in the determination of Turkey's competitive power in international goods and services markets. Competitive power, which emerged with the trend towards globalization and which became the deciding factor in the countries' development speed and level must be examined in detail and researches which aim to increase Turkey's competitive power must be implemented. m
Özet (Çeviri)