Hisse senedi piyasalarında görülen kesitsel anomaliler ve İMKB'ye yönelik bir araştırma
Cross-sectional anomalies in the stock markets and a research in relation to İstanbul stock exchange
- Tez No: 158614
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZz Bu çalışmada Etkin Pazar Hipotezine ve Finansal Varlık Fiyatlama Modeline aykırılık gösteren, firma büyüklüğü, piyasa değeri / defter değeri oranı, fiyat / kazanç oranı, fiyat / satış oranı, fiyat / nakit akımı oranı, temettü verimi ve önceki getiri oranı anomalilerinin varlığına ilişkin gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardaki bulgular incelenmiş ve bu anomalilerin birbirleri ile ilişkileri, mevsimselliği ve nedenleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda 1 Temmuz 1989 - 30 Haziran 2003 döneminde ve 1 Temmuz 1989 - 30 Haziran 1996 ve 1 Temmuz 1996 - 30 Haziran 2003 alt dönemlerinde İMKB'ye yönelik olarak kesitsel anomalilerin varlığının belirlenmesi amacı ile finans sektörü dışında kalan hisse senetleri ile bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anomalilerin belirlenmesinde Fama ve MacBeth'in (1973) kesitsel regresyon analizi ve Black, Jensen ve Scholes'in (1972) zaman serisi regresyon analizi kullanılmıştır. Ana dönemde veya alt dönemlerde firma büyüklüğü, fiyat / satış oranı, 6 aylık önceki getiri oranı ve negatif kazanç etkisine yönelik kanıtlar bulunurken piyasa değeri / defter değeri oranı, fiyat / nakit akımı oranı, pozitif fiyat / kazanç oranı ve temettü verimi etkisini destekleyen önemli bir kanıt bulunamamıştır. Beta ve hisse senedi getirilen arasında anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, those findings in the emerging and developed markets in relation to the presence of the anomalies of firm size, price to book ratio, price to earnings ratio, price to sales ratio, price to cash flow ratio, dividend yield and prior return, which display contradictions with Efficient Market Hypothesis and Capital Asset Pricing Model has been reviewed and relationship between these anomalies, their seasonality and reasons have been researched. In line with this, a study was conducted on nonfinancial firms purposes of identifying and determining the presence of the cross sectional anomalies for Istanbul Stock Exchange for the July 1st, 1989 - June 30th, 2003 period and the July 1st, 1989 - June 30th, 1996, and July 1st, 1996 - June 30th, 2003 subperiods. In the study, cross sectional regression analysis by Fama and MacBeth (1973), and time series regression analysis by Black, Jensen and Scholes (1972) were applied. While evidences were dug out in relation to the firm size, price to earnings ratio, 6 month prior return and negative earnings effect for the main or sub-periods, no significant evidence could be found which supports price to book ratio, price to cash flow ratio, positive price to earnings ratio and dividend yield impact. No significant positive relation could be identified between beta and stock returns.