Soğuk savaş sonrası dönemde uluslararası güvenlik anlayışında yaşanan değişim: Asimetrik savaş örneği
The changing international security understanding in the Post-ccold war period: Asymmetrical warfare example
- Tez No: 158635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öz Soğuk savaş döneminde uluslararası politika Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki rekabet ekseninde belirlenmiştir. Bu sebeple, soğuk savaş dönemi uluslararası güvenlik anlayışında askeri anlamda güvenliğin öne çıktığı kabul edilebilir. Soğuk savaşın sona ermesi sonrası uluslararası sistem yeni bir geçiş dönemine girmiştir. Yeni dönemin kendine özgü koşullan çerçevesinde uluslararası aktörlere yönelik yeni tehdit kaynaklarının geliştiği öne sürülmüştür. Bu sebeple, yeni bir güvenlik anlayışının geliştirilmesi gerektiği kabul edilebilir. Bu tez kapsamında, soğuk savaş sonrası dönemde güvenlik alanında yaşanılan değişimler, asimetrik savaş örneği ele alınarak incelenecektir. Abstract International Politics, had been determined by the challenge among the United States of Amerika and the Soviet Union in the cold war period. Because of this challenge, military aspects of international security, had been more dominant than other aspects of international security. After the end of the cold war, international system is in a passing period. According to the special conditions of the post cold war period, can be argued that, there are new kind of threats against international actors. Because of these new threats, there is need for an new understanding of security. In this thesis, the security changes take place in the post cold war period, will be examined by studying the asymmetrical warfare. in
Özet (Çeviri)