Sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ile özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of relation between primary school teachers' level of knowledge related to specific learning disability and the teachers' attitudes towards integration of learning disabled students
  1. Tez No: 158642
  2. Yazar: SİNAN YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMRAN KORKMAZLAR ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ile özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile ilişkisel tarama modeline göre yapılan araştırmanın örneklemini, random olarak seçilen 100 kamu okulunda çalışan, 64 özel okulda çalışan 164 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Kırcaali-İftar (1996), tarafından Türkçeye uyarlanan“Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler ölçeği”, sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgilerini yordamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“özel Öğrenme Güçlüğüne İlişkin Soru Listesi”ve sınıf öğretmenleri hakkında bilgi toplamak amacıyla hazırlanan“Öğretmen Bilgi Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programıyla analiz edilmiş 0.05 düzeyinde anlamlılığa bakılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin, özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ve özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırmasına yönelik tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiş, özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ile özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin, özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeylerinin; yaş, cinsiyet, özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi alıp almama, çalışılan sektör, sınıfındaki öğrenci sayısı ve özel öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgilerini yeterli bulup bulmama değişkenlerine göre, özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumlarının ise; özel öğrenme güçlüğü olan bir yakını olup olmama ve özel öğrenme güçlüğü konusunda bilgilerini yeterli bulup bulmama değişkenlerine göre farklılaştığı bulunurken, özel ııöğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ile özel öğrenme güçlüğü olan çocukların kaynaştırılmasına yönelik tutumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned for primary school teacher's information about specific learning disabled (dyslexu) students and their attitudes towards integrating them with normal peers. The sampling was consisted of 164 primary school teachers; 100 of them were public school teachers and 64 teachers were private school teachers. In this study, the related research model was used and the data was collected by“The Scale of Opinions Related to Integration Scale”and“Specific Learning Disability Questionarre”was applied to obtain information about primary scool teacher's information level about specific learning disability and the data was analysed by Statistical Package of Social Sciences (SPSS), tested at 0.05 meaningfumess level. Many factors were investigated to find out whether there was a relation between the teacher's information level and their attitudes towards integration of specific learning disabled students with normally developing peers at schools. According to the findings of this research; teacher's knowledge level about learning disability was effected by the teacher's age, gender, the teacher's desire to begin an education program related to dyslexia, teacher's working sector, the number of the students in their class and teacher's information level about specific learning disability. There were significant correlations between the teacher's attitudes to educating specific learning disabled students with normal peers and having a specific learning disabled relative and teacher's self evaluation about their knowledge on specific learning disabled. IVThere was no relation between the teacher's level of knowledge about specific learning disability and their attitudes towards integrating specific learning disabled students with normally developing peers.