Türkiye'de mevcut ihale sistemiyle elektronik ihale sisteminin karşılaştırılması; Bingöl ili örneği
  1. Tez No: 158678
  2. Yazar: İBRAHİM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, kamu harcamalarının %10'luk kısmını etkileyen kamu ihale sisteminin mevcut bugünkü durumuyla gelecekte uygulanması düşünülen ve e-devlet sistemi içinde önemli bir yere sahip olan e-ihale sisteminin karşılaştırılması yapılmıştır. Kamu alımları süreci ihtiyaçların ortaya çıkmasıyla başlar. Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre idareler, diğer temel ilkelerin yanı sıra ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanlarda karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla da yükümlüdürler. Bilgi ve teknoloji alanında 1990'lardan itibaren her geçen gün daha da artan bir hızda kaydedilen gelişmeler, dünyadaki ihale uygulamalarının da yeni bir boyut kazanmasına neden olmuş ve özellikle gelişmiş ülkeler elektronik ortamda ihaleler gerçekleştirebilmek için gerekli alt yapı çalışmalarına başlamışlardır. E-İhale; Kamu alımlarının elektronik ortamda gerçekleştirildiği elektronik dönüşüm sürecidir. Türkiye'de e-ihale yönetiminin amacı; 4734 sayılı Kanundaki temel ilkeler gözetilerek, ihale sürecindeki uyulması gereken esas ve usullerin bilgi ve iletişim teknolojileri ile desteklenmesi ve satın alma işlemlerinin en az iş yükü ve maliyetle yapılmasına imkan tanınması için kurulan bilişim altyapısıdır.Bu çalışmamızda anket çalışması olarak Bingöl ili özelinde 80 istekli (müteahhit) arasında uygulanabilirliliği araştırılmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçları tez çalışmanın beşinci bölümünde analiz edilmiştir. Katılımcıların büyük oranda elektronik kamu ihalesinin ilişkin değerlendirmeleri olumludur. Sonuç olarak ülkelerin kamu harcamalarındaki küçümsenmeyecek bir bölümünün kamu alımlarında yapılması, bu alanda e-ihale sisteminin kurulması bir zorunluluk haline gelmiştir. Anahtar Kelimeler İhale, İhale Yönetimi, E-İhale, E-İhale Yönetimi, Elektronik Kamu Alımları Platformu
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison between the current situation of public procurement system that affects 10% portion of public expenditure and e –tendering system that is supposed to be implemented in the future and which has an important position in e- government system was made. The process of the public procurement begins with the emergence of the requirements. According to the provisions of the public procurement law, as well as other basic principles, authorities are supposed to meet the needs at appropriate times and conditions and offer efficient use of resources. From the 1990s, further increasing progress with each passing day in the field of information and technology caused procurement applications in the world to take on new dimension and especially developed countries started necessary infrastructure work in order to carry out tenders electronically. E-tendering is an electronic conversion process of public procurement carried out electronically. In Turkey, the aim of e- tendering management is ICT (informatics) infrastructure that is founded in order to support the principles and procedures to be followed in the tender process with information and communication technologies and allow purchasing transactions to be carried out with the least workload and expenditure considering the basic principles of law No. 4734. In this study, as a questionnaire , the applicability was researched between eighty volunteer contractors in the province of Bingöl . The results of studies were analyzed in the fifth part of the thesis study. The electronic public tender is evaluated as positive higly by volunteer contractors. As a result, countries' sizeable portion of public spending being made in public procurement and foundation of e – tendering system in this field became a necessity. Key Words Tender, Tender Management, E- tendering, E-tendering Management, Electronic Public Procurement Platform.