Balkanlarda işbirliği:Soğuk savaş sonrası döneme ilişkin bir analiz
Cooperation in the Balkans: An analysis in the post-cold war context
- Tez No: 158684
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Kamil Mehmet Büyükçolak Anabilim Dalı : Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı : Uluslararası İlişkiler Tez Danışmanı : Prof. Dr. Cengiz Okman Tez Türü ve Tarihi : Doktora - Temmuz 2005 Anahtar Kelimeler : Balkanlar, Uluslararası İşbirliği, Realizm, Neoliberal Kururnsalcılık, Bölgesel Girişimler BALKANLARDA İŞBİRLİĞİ: SOĞUK SAVAŞ SONRASI DÖNEME İLİŞKİN BİR ANALİZ Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası işbirliği, uluslararası ilişkiler teorisinde yer alan realizm ile neoliberal kururnsalcılık ekolleri arasında sürdürülen önemli bir tartışma konusudur. Realistler, Soğuk Savaş sonrası dönemde, önceki dönemlere göre değişen bir olmadığım belirterek, anarşinin uluslararası sisteme hakim olduğu savından hareketle, işbirliğinin mümkün olmadığım iddia etmektedir. Öte yandan neoliberal kurumsalcılar ise Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte uluslararası işbirliğinin önündeki engellerin kalktığını savunmaktadır. Balkanlarda işbirliğinin incelendiği bu çalışma, her iki paradigmanın bakış açıları dikkate alınarak, uluslararası işbirliğinin Soğuk Savaş sonrası dönemde bölgede nasıl sepilendiğinin bir analizidir. Balkanlarda işbirliği üç analiz düzeyi ile işlemselleştirilmiştir: Bölgesel aktörler olarak Türkiye ve Yunanistan' m Balkanlar özelinde dış politikaları ve bölgesel işbirliğine katkıları, bölgesel işbirliği girişimleri, Yugoslavya'nın dağılmasının ardından ortaya çıkan Bosna-Hersek'teki savaş özelinde Balkanlardaki çatışmalar karşısında uluslararası işbirliğinin durumu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Kamil Mehmet Büyükçolak Field : Political Science & International Relations Programme : International Relations Supervisor : Prof. Dr. Cengiz Okman Degree Awarded and Date : Ph. D. - July 2005 Keywords : Balkans, International Cooperation, Realism, Neoliberal Institutionalism, Regional Initiatives COOPERATION IN THE BALKANS: AN ANALYSIS in the POST-COLD WAR CONTEXT The international cooperation in the post-Cold War period is under discussion among realists and neoliberal institutionalists. Realists argue that the international cooperation is still not possible in the post-Cold War period in which the anarchy is still dominant and nothing has changed in the 1990s compared with the previous eras. Neoliberal institutionalists, on the other hand, argue that the new era in the international politics has created such an atmosphere that actors in the system are able to cooperate in order to maximize and realize their common interests. This study analyses the cooperation in the Balkans in the post-Cold War context. The analysis has been explored within the framework of the debate between realist and neoliberal institutionalist approaches to the international cooperation. The cooperation in the Balkans in the post-Cold War period has been operationalized through three analysis-levels in this study: First of all, the cooperation in the Balkans is analysed within the framework of region-oriented foreign policies of the powerful regional actors, that is to say, Turkey and Greece. The rivalry in the Balkans between Turkey and Greece, a new dimension in their foreign policies in the 1990s, is reviewed as one of the factors that facilitate the cooperation in the Balkans. Secondly, regional initiatives, emerged in the 1990s as to promote cooperation among the Balkan states are examined. Finally, international cooperation is discussed by taking into consideration of the role of international community during the Balkan conflicts in the post-Cold War period, particularly, Bosnian War in 1991-1995. IV