Türkiye'deki basın işletmelerinin yönetim ve organizasyon yapıları
Management and organizational structures of the media enterprises in Turkey
- Tez No: 158710
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET“Türkiye'deki Basın İşletmelerinin Yönetim ve Organizasyon Yapılan”adlı bu çalışmayla, kitle iletişim araçlarının tarihsel gelişim süreci içindeki önemi ve yeri ortaya konmaya çalışılmış, bu iletişim araçlarının işlerliğini sağlayan basın işletmelerinin temel faaliyetleri açıklanarak, örgütsel yapılan ve yönetim biçimleri incelenmiştir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; kitle iletişimi ve kitle iletişim araçlarının işlevleriyle basın ve basın işletmeciliği kavramları tartışılmış, ikinci bölümde ise; basın işletmelerinin organizasyon yapılan, yönetim işlevleri ve temel faaliyetleri incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümü uygulamaya ayrılmış, anket yöntemi kullanılarak, Türkiye'deki basın işletmelerinin yönetim biçimleri ve organizasyon yapılan araştırılmaya çalışılmıştır. İlk kısımda araştırmanın yöntem ve amacı ortaya konmuş, ikinci kısımda ise; araştırmada kullanılan anket sorularına verilen yanıtlar değerlendirilmiştir. Genel yayın politikaları ve hedef kitleleri itibariyle Türkiye'deki basın işletmelerini temsil ettiği varsayılan Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Şafak gazetelerinden anket yöntemi kullanılarak elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle Türkiye'deki oligopol pazar yapısı içinde varlıklarını sürdüren basın işletmelerinin, yönetim biçimleri ve örgüt yapılarına ilişkin çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmamızda; Türkiye'deki basın işletmelerinde, disipline önem verilen ve ast-üst ilişkilerinin belirgin olduğu bir yönetim biçimi ve organizasyon yapısının varolduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work, entitled“Management and Organizational Structures of the Media Enterprises in Turkey”, explains the role and the importance of the media historically and examines the main functions, organizational structures and management types of media enterprises, which enable the media to function. This thesis consists of three chapters. Chapter one discusses the functions of media and mass media as well as the concepts of the press and media enterprises. Chapter two studies the organizational structures, administrative functions and the basic activities of media enterprises. Chapter three has been devoted to application. By using the questionnaire method, it investigates the management forms and organizational structures of the media enterprises in Turkey. The methods and goals of this research have been discussed in the first part. Part two evaluates the answers given to the questions in the survey. The data in this study comes from the newspapers Cumhuriyet, Hürriyet, and Yeni Şafak with the assumption that these newspapers represent the media enterprises in Turkey in terms of their publication policies and target groups. The data collected from these newspapers using the survey method has been evaluated to make suggestions on the management styles and organizational structures of the media enterprises surviving in an oligopolistic market in Turkey, This study has come to the conclusion that the media enterprises in Turkey have an administrative style and organizational structure that emphasizes discipline and where senior-junior relations are apparent. u