Six sigma methodology restructuring the training and development process of the organization and an application
Organizasyonun eğitim ve gelişim sürecinin yeniden yapılandırılmasında altı sigma metodolojisi ve bir uygulama
- Tez No: 158837
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı : İrem Kısakürek Anabilimdalı : Kamu Yönetimi Programı : Human Resources Management and Development Tez Danışmanı : Yard. Doç. Dr. Ahmet Tuğrul Savaş Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Ağustos 2005 Anahtar Kelimeler : Altı, Sigma, Eğitim, Gelişim, Yapılandırma ÖZET ORGANİZASYONUN EĞİTİM VE GELİŞİM SÜRECİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINDA ALTI SİGMA METODOLOJİSİ VE BİR UYGULAMA Eğitimin bir gerek olarak değil de keyfi biraktivite olarak algılanmasının altında yatan temel neden, bu aktivitenin bir yatırım olarak değil bir maliyet unsuru olarak algılanmasında yatmaktadır. Bu tamamen anlaşılabilir bir nedendir, eğitimin verimliliğinin ölçülmesinin tanımlanamamış olması sebebiyle, getirişinin ortaya konması oldukça zordur. ölçülemeyen sonuçlarla da eğitimi bir maliyet unsuru olarak algılamaktan fazlası yapılamaz. Bugünün ekonomisinde eğer işiniz öğrenmiyorsa rakiplerinizden geriye düşmeniz kaçınılmazdır. Bir iş, ancak o işi yapan insanlar öğreniyorsa, öğrenebilir. Çalışanlar, işi, üreten, inceleştiren, koruyan, yerine getiren ve yönetenlerdir. Yirmibirinci yüzyılın dörtnala koşan uluslararası piyasa koşullarında sürekli öğrenme işin süreğen başansı için kritiktir. Literatür taraması neticesinde ortaya çıkan açıklayıcı türdeki bu çalışma, Altı Sigma Metodolojisi kullanılarak, verimli bir eğitim ve gelişim sürecinin yapılandın/ışını bir örnek ile ortaya koyarak yansıtacaktır. n
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : İrem Kısakürek Field : Public Administration Program : Human Resources Management and Development Supervisor : Assistant Professor Ahmet Tuğrul Savaş Degree Awarded and Date : Master - August 2005 Keywords : Six, Sigma, Training, Development, Restructuring ABSTRACT SIX SIGMA METHODOLOGY RESTRUCTURING THE TRAINING AND DEVELOPMENT PROCESS OF THE ORGANIZATION AND AN APPLICATION The primary reason training is considered optional by so many business owners is because it's viewed more as an expense than an investment. This is completely understandable because finding out the profit of training is hard because measuring the effectiveness of the process is undefinable. Without measurable results, it's almost impossible to view training as anything more than an expense. In today's economy, if your business isn't learning, then you're going to fall behind. Business learns as its people learn. The employees are the ones that produce, refine, protect, deliver and manage the business. With the rapid pace and international reach of the 21st century marketplace, continual learning is critical to the business's continued success. This is a descriptive study which is a result of literal research defines the way of creating an effective process of training and development by using Six Sigma Methodology and shows the example of designing the process.