Doğal boyamacılık ve Isatis tinctoria bitkisinin doğal boyar maddeleri
  1. Tez No: 15898
  2. Yazar: YÜKSEL ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Temmuz 1986'de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nde toplanan İsatis tincoria bitkisi flavinoid bileikleri açısından incelenmiştir. Kurutulup toz haline getirilmiş bitki sekslet apareyinde etanol ile tüketildi.Elde edilen ekstreler yoğunlaştırıldıktan sonra sırasıyla petrol eteri, kloroform ve etil asetat ile tekrar tüketildi.Değişik çözücü sistemlerinde yapılan ITK.'inde petrol eteri ve kloroform sistemlerinin flovinoid bileşik taşımadığı buna karşılık etil asetat ekstresinin flavinoid bileşik taşıdığı saptanmıştır.Etil asetat ekstresi poliklar sutuna yerleştirildikten sonra yıkamaya kloroform -etanol (2:1) karışımı ile başlamış, daha sonra karışıma etanol eklenerek polarite arttırılmıştır.Bu sütundan elde edilen karışık fraksiyonları ; selüloz veya poliklar sütünlardan geçirilerek temizlenmiş elde edilen tek maddeler sefadeks LH-20 sutunlarda metanol ile yıkanarak matlaştırılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapılarının Apigenin 7-0-glikozit ve Luteolin olduğu renk reaksiyonları ve spektroskopik yöntemlerle (UV, H-N.M.R.) belirlenmiş, yapıları, standart maddeler ile kıyaslanarak doğrulanmıştır.Sonuçta İsatis tinetoris bitkisinden bir flavon glikoziti, bir flovenoid bileşik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this work, Isstis tinctoria was investigated for its flovoncidal compcunds. İsatis tinctoria was collected from Eskişehir - Anadolu University Yunus Emre Campus in July 1988. Air dried and powdered above ground part of the plant was extracted in a sownlet apparatus with ethanol. The crude brocholie extract after exsparation in vacum was reextiacted with petroleum ether, cloroform and ethyl acetate. Extracts showed the presence of the some f lovonoid compaunds in thin layer chromatography with various solvent systems. The two extracts were brought together and packed on top of a polyclar column and elution started with enloform-ethanolr (2:1) and the polarity of the solvent was increased by gradual addition ot ethanol. The further separations of the fractions- obtained from polyclar column dene by using either a polyclar or cellulose and the final purification was made by Sephadex LH-20. The structures of the f lavonoid compounds were determined as Apigenin 7-0- gloucoside, Luteolin. The structures of all compounds wc-m elucidated by using phsical Methods, colour reactions and spectral methods such as UV, H-NMR. The structures were compared with the standart compounds.