Seramik endüstrisinde mevcut çevre kontrol problemlerinin anketlere dayalı göstergelendirilmesi
- Tez No: 15897
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada işçi, işveren ve çalışma durumu; sosyal, idari ve ekonomik problemler ve bu faktörlerin çevre problemleriyle ilişkilerini, bu endüstri dalının ülkemizdeki geleceği ve işletme hedeflerinin programlanması açısından irdelemek üzere bir anket programı hazırlanmıştır. Çeşitli hava kirletici bileşenlerin tür, miktar, emisyon hızları, emisyon faktörleri ve etki seviyelerinin hammadde, ara ürün katkı maddeleri ve eğitim durumuna bağımlılığı ile ilişkilendirilmesini sağlayacağına inanılan bu anketin yakın bir gelecekte tüm seramik tesislerine dağıtılması ve elde edilen bulguların istatistiksel açıdan değerlendirilmesi planlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Seramikler Seramik Teknolojisi Hava Kirliliğim Seramik Tesislerinin Problemleri Anket Programı
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, a program to be conducted by questionarie has been prepared to evaluate the employee - employer - and work - status; social, administative and economical problems; and 'to relate these factors to the environmental problems, in view of the future of this national branch of industry and of the programming of the operational targets The kinds, amounts, emission rates, emission factors and effective levels, of various air pollutats, are believed could be related to the raw - material, semi - products, additives and the education level, with the aid of this questionaire which has been planned to be ristributed to all the ceramics plants in a near future and then be evaluated statistically, the collected data. KEY WORDS Ceramics Air Pollution Ceramics Technology A survey by questionaire Problems of Ceramics Factories