Türk zeytinyağının marka olma sürecinde tasarımın rolü
The role of design in the process of Turkish olive oil becoming a brand
  1. Tez No: 159222
  2. Yazar: FATMA AYBİGE BELİRDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ARSLAN ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Ürünlerin, üretim aşamasından tüketim aşamasına uzanan sürecinde izlediği yolda rakiplerinden farklılaşması ve kendilerini rakiplerine oranla, tüketiciye çok daha etkin bir biçimde gösterebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, her ürünün kendi kimliğini aktarabileceği bir markası bulunmalıdır. Böylece markanın taşıdığı bilgiler doğrultusunda, tüketiciler ürünün farkına vararak, ürün hakkında çok çeşitli bilgiler edinebilirler. Her üründe olduğu gibi zeytinyağında da, markalaşma sürecine gidilmelidir. Bu süreçte tasarımın vazgeçilmez bir değer olduğu bir gerçektir. Bu çalışma zeytinyağının marka olma sürecinde tasarımın rolünü ortaya koymaktadır. Birinci bölümde zeytin ve zeytinyağı kelimelerinin kökenleri açıklanmakta, zeytinyağının günümüzden ne kadar zaman önce ve hangi coğrafyada ortaya çıktığı anlatılmakta, özellikle Akdeniz kültüründeki özel yeri üzerinde durulmaktadır. îkinci bölümde ise marka ve marka ile ilişkili temel kavramlar ayrıntılı bir biçimde açıklanmaktadır; çeşitli ürün markalarından örnekler verilmekte, böylece markanın, tüketiciye ulaşmakta vazgeçilmez bir işlevi olduğu belirtilmektedir. Yeni bir markanın ne gibi kurallarla yaratıldığı anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise öncelikle tasarım ve ambalaj kavramları ele alınmaktadır. Kelimelerin kökenleri ve ne anlama geldikleri anlatılmaktadır. Ardından zeytinyağının markalaşma sürecinde tasarım ve ambalajın oynadığı rol acılanmaktadır. Dördüncü aşamada ise, tasarım ile başarıyı yakalamış bir firmanın, markalaşmasının öncesi ve sonrası somut veriler ışığında, örnek olarak anlatılmaktadır. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde tasarımın, Türk zeytinyağının marka olma sürecindeki vazgeçilmez yeri ortaya konmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main road a product follows throughout the process of being realised as an industrial product and becoming a material of consumption, forces the producers to create a differentiating image of their products in comparison with the similar product of their rival companies in the eyes of the consumers. For this very reason, it becomes a must for every other industrial product to have a brand name to which it can transfer its traits and characteristics. By this knowledge and information loaded in the brand name, the consumer will become aware of the product and aproach accordingly. The process of becoming a brand name has to be realised as an obligation also in the olive oil industry, as in all other industrial production. In this particular phase, design becomes an undeniable value on its own. This study emphasizes the role played by design during which process the olive oil becomes a brand name. In the first section, the origins of the words of olive and olive oil, when and where it first originated and in which geographical region it was cultivated is explained and its special position in the Mediteranian culture is also dwelled upon. In the second section, brand name itself and brand name related concepts are discussed in details; by giving different examples of brand names of different products, it is emphasized that in reaching the consumer, the brand name plays a very important role and according to which rules a new brand name is created is also explained. In the third section, primarily designing and packaging concepts are explained. Origins of words and their meanings are also discussed. Secondarily, the role played by design and packaging of the olive oil products during the process of becoming a brand name are also explained. In the fourth section, pre and post position of a firm that achieved success by way of designing is also discussed, being based on positive data. vuThe fifth section includes the conclusion. This section covers the undeniable role of design in the process of Turkish olive oil in becoming a brand name. vm