1960 sonrası sanatta tıbbi müdahaleli beden
Medically altered body in art after 1960's
- Tez No: 159224
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ÜMİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET 1960 sonrası sanatta sanatçının bedenini sanat nesnesine dönüştürmesi bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturur. Bu araştırma, 1960'lardaki yönelimler içinde Happening, Performans ve Body Art'ı ve sanatçının beden, fotoğraf ile video performans kullanımının arttığı süreci inceler. Tezde 1960 ve sonraki yıllarda bedensel acı, zevk, dayanıklılık testleri, ameliyatlar, foto - performanslar ve sibernetik ortamda yer alan sanatçılar yer almaktadır.Bütünselliği bozma, rekonstrüksiyon, kimlik, kimliksizleşme, acının varlığının reddi, tıp teknolojisinin sanatta yer alması konularına psikolojik, sosyolojik verilerden yararlanılarak değinildi. Sanatçının yer aldığı yeni konumda özgür ve cesur eylemler, izleyicinin katılımının önemli ve gerekli olduğu çağdaş sanat ortamında yabancılaşma, kimlik, sanatçının bedenini sanatın nesnesi olarak sunması ve benzeri unsurlar önemli olguları oluşturur. Böylece, farklı sanat dilleri kapsamında araştırmanın amacı meydana gelir. Tezde ; İçeriğe uygun olarak seçilen sanatçılar kendi bedenlerini sanatta kullanarak insanın psikolojik, fizyolojik özellikleri sahip bir varlık olduğuna dikkat çekerler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After 1960, in art, making body of the artist transfer to a object is the beginig point of this research. This research inspects the tendencies of about 1960 which are called“Happening”,“Performance”and“Body Art”and also inspects the process when the artist started to use body, photograph and video. This research includes, in 1960 and years after, physical pain, tests of durability, surgical operations, photo-performances and artists who are in cybernetics platform. This research also includes some concepts like destroying completeness, reconstruction, identity, refusing the existing of pain e.t.c In the new situation which the artist stands on free and bold actions, in surroundings of modern art, alienation become the main points of it. So the aim of this research exists. In thesis, artists, chosen based on the criteria in the content, use their bodies through art to draw attention for the psychological, physiology characteristics of human being.