Viyana Aksiyonizmi ışığında bir video performans çalışması
A video performance inspired by Vienna Actionism
  1. Tez No: 794405
  2. Yazar: DORUK UMUT TUKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Viyana Aksiyonizmi, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avusturya'da hâkim olan muhafazakâr ortama doğrudan bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. 1960'ta başlayan ve yaklaşık on yıl süren bu harekete Otto Muehl, Günter Brus, Hermann Nitsch ve Rudolf Schwarzkogler isimli sanatçılar öncülük etmiştir. Sanatçılar“aksiyon”olarak bilinen performatif pratikleri kullanmış ve vücut sıvıları, çiğ et, kan vb. materyallerin kullanıldığı aşırıya kaçan, oldukça tartışmalı aksiyonlarıyla tanınmışlardır. Viyana Aksiyonistleri, fiziki bedeninin sosyal beden tarafından nasıl zapturapt altına alındığını gösteren provakatif ve şok edici aksiyonlarıyla bireyin en etik olmayan duygularıyla yüzleşmesini ve bunları kabullenmesini amaçlamıştır. Aksiyonistler kültürel normlara meydan okumuş ve kurulu düzenin kaynağı olan kapitalizmi de acımasızca eleştirmişlerdir. Her sanatçının kendine has bir aksiyon biçimi olmuştur. Nitsch kanı, Muehl ise yiyecekleri ve çöpleri aksiyonlarında kullanırken Brus vücudu kaplayan kalınca yapışkan boyaları kullanmış, Schwarzkogler ise sargı, şırınga, stetoskop gibi tıbbi gereçleri kullanmıştır. Viyana Aksiyonistleri'nin eserlerinde görülen kapitalizme karşı takınılan protestocu tutum, bu araştırmanın bir parçası olan video performansıma ilham vermiştir. Bu performans, balonlarla kaplı bir giysi ve dijital bir manifestodan ibarettir. Performans sırasında ben ve katılımcılar tarafından gerçekleştirilen eylemler Türkiye'deki sanat kurumlarının ve organizasyonlarının metaforik bir eleştirisidir.
Özet (Çeviri)
Vienna Actionism was an art movement that started in 1960 and lasted for a decade. It emerged in Austria as a response to the conservative atmoshpere following World War II. The main artists of Vienna Actionism were Otto Muehl, Günter Brus, Hermann Nitsch, and Rudolf Schwarzkogler. The artists used“actions,”which is a form of performance art, to promote their manifestos and artistic expressions. The Vienna Actionists were recognized for their extreme and controversial actions that often involved bodily fluids, raw meat, blood, and other materials. The Vienna Actionists used provoking and shocking methods to reveal the restrictions that society imposed on the physical body, exposing ones true emotions to himself even if they are unethical in nature. They wanted to challenge the cultural norms of their time and criticize capitalism as part of the established order. The Actionists were known for pushing performance art to the extreme by using unconventional materials in their actions. Nitsch used blood, Muehl used junk and trash, Brus used thick white paint, and Schwarzkogler used medical paraphernalia like bandages, syringes and stethoscopes. The protest against capitalism in the Actionists' works inspired my video performance, which is part of this written work. The performance includes a cloth made of balloons and a digital manifesto that tells the audience what the piece is about. During the performance, my actions and those of the participants include a metaphorical critique of Turkish art institutions and organizations.