Trakelyumun (Trachelium caeruleum) doku kültürü yolu ile hızlı üretimi
- Tez No: 15935
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ABSTRAKT Bu denemede Trachellum caeruleum'un in vitroda klonal hızlı üretimi için gerekli şartların tesbiti amaçlanmıştır. Denemede MS ortamı kullanılmış, besin ortamına ilave e- dilen hormon gruplarından en iyi sonucu 0.5 ppm HAA-5.0 ppm KIN kombinasyonu verilmiştir. Kültür için kullanılan tüplerden en iyi sonuç, çapı 35 mm olan tüpten al inmiştir. Alt kültüre 5 bitkiyle başlanıp, tüplerin 45 günde açılması sonucu en fazla bitki çoğalması sağlanmış, bu bitkilerin tüpten çıktıktan sonra dış şartlara alışması için 1/2 perlit +1/2 harç karışı mı en uygun alıştırma ortamı olarak tesbit edilmiştir.Bitki- de sürgün ucu dahil ilk beş göz arasında çoğalma ve gelişme bakımından bir fark görülmemiştir. ABSTRACT In this trial, it* s aimed to determine the conditions re quired for the rapid clonal propagation of Trachellum caeru- leum in vitro The MS medium was used in the trial, and the best re- sultwae obtained with the combination of 0.5 ppm HAAt-5.0 ppm KIN among the other growth regulator groups added to the nut rient media, Among the tubes used in" propagation, tubes with 35 mm diameter performed the best. Starling the sub-cultures with 5 plants and opening the tubes 45 days later helped to get the highest number in propagation. As the best conditioning me dium, a combination of 1/2 perlite+1/2 compost proved to be
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu denemede Trachellum caeruleum'un in vitroda klonal hızlı üretimi için gerekli şartların tesbiti amaçlanmıştır. Denemede MS ortamı kullanılmış, besin ortamına ilave e- dilen hormon gruplarından en iyi sonucu 0.5 ppm HAA-5.0 ppm KIN kombinasyonu verilmiştir. Kültür için kullanılan tüplerden en iyi sonuç, çapı 35 mm olan tüpten al inmiştir. Alt kültüre 5 bitkiyle başlanıp, tüplerin 45 günde açılması sonucu en fazla bitki çoğalması sağlanmış, bu bitkilerin tüpten çıktıktan sonra dış şartlara alışması için 1/2 perlit +1/2 harç karışı mı en uygun alıştırma ortamı olarak tesbit edilmiştir.Bitki- de sürgün ucu dahil ilk beş göz arasında çoğalma ve gelişme bakımından bir fark görülmemiştir. ABSTRACT In this trial, it* s aimed to determine the conditions re quired for the rapid clonal propagation of Trachellum caeru- leum in vitro The MS medium was used in the trial, and the best re- sultwae obtained with the combination of 0.5 ppm HAAt-5.0 ppm KIN among the other growth regulator groups added to the nut rient media, Among the tubes used in" propagation, tubes with 35 mm diameter performed the best. Starling the sub-cultures with 5 plants and opening the tubes 45 days later helped to get the highest number in propagation. As the best conditioning me dium, a combination of 1/2 perlite+1/2 compost proved to bethe best medium in providing the plants that are removed f- rom the tubes to adapt the outdoor conditions. A significant difference could not be observed among the firs five buds including the apex in respect to multiplication and growth.