Sakız enginar çeşidinde (Cynara scolymus L.cv. 'Sakız'), köklendirilmiş dip sürgünü ile yapılan üretimde değişik uygulamaların verim dağılımına etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 15934
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BENİAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
n ABSTRAKT Bu çalışmada, Sakız enginar çeşidinde (Cynara scolymus L. ev.“Sakız”) köklendirilmiş dip sürgünleri ile yapılan üretimlerde, köklü bitkilerin tarlaya şaşırtılması sırasında, şaşırtma şoku nedeniyle bitkiler arasında gelişmeye başlama zamanları açısından görülen ve verim dağılımını olumsuz yönde etkileyen bitkiler arası varyasyonu daraltmak amaçlanmıştır. Denemede Mart ve Nisan ayı içinde alınan 2-2.5 cm kök boğazı çapında olan dip sürgünleri kullanılmıştır. Bu dip sürgünleri köklendirilmiş, tarlaya dikim öncesi kum ve (1:1) toprak ve gübre içeren torba ortamına alınmışlardır. Denemede en iyi! sonuç köklendirme parselinden alınıp doğrudan tarlaya dikilen bitkilerden alınmıştır. Kum ortamı kontrole göre daha geride kalmış, torba ortamından da hatalı olarak aşırı sulama nedeniyle gerçek anlamda bir sonuç alınamamıştır. ABSTRACT The variation at the start of growth is observed in the propagation of globe artichoke (Cynara scolymus L.cv.“Sakı z”) by rooted off shoots because of transplantation shock. The aim of this research is to minimize this variation and thees to remove its negative effect on the distribution of yield. For this purpose, the off shoots having a stem-base diameter of ca 2-2.5 cm plants in March and April and planted to the nursery. After rooting and completing the rest period, the rooted plants were transplanted in to sand and plastic sacs containing (1:1) soil and manure before planting to the field parcel. As control, plants were transferred directly to the field. The best results were taken from these plants planted directly to the field from the nursery. The sand treatment was in the second position but unfortunately, satisfactory results could not be taken from the third treatment because of excessive irrigation.
Özet (Çeviri)