Doğu Akdeniz biyoprovinsinin geç orta ve geç miyosen cricetodotinleri (Rodentia, Mammalia)
Late middle and late Miocene Cricetodontini from bioprovince of East Medditerranean (Rodentia, Mammalia)
  1. Tez No: 159682
  2. Yazar: FERHAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada Geç Miyosen döneme tarihlendirilen Altıntaş (Kütahya) ve Kütahya B lokalitelerinden elde edilen Byzantinia (Mammalia, Rodentia, Cricetidae) cinsine ait fosil dişler incelenmiştir. Bu lokalitelerden toplanan fosil materyallerin Byzantinia cinsinin hangi türüne ya da türlerine ait olduğunun anlaşılabilmesi için bilinen diğer türler ile karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda biri yeni olmak üzere üç tür tammlanmıştır: Altıntaş lokalitesinden Byzantinia pikermiensis (de Bruijn, 1976) ve Byzantinia uenayae (Rummel, 1998) türleri, Kütahya B lokalitesinden ise Byzantinia uenayae (Rummel, 1998) ve Byzantinia debruijni n. sp. türleri tanımlanmıştır. Tanımlanan türler ve bilinen diğer türlerin dental karakterleri temel alınarak filogenetik ilişkileri, cluster analizi ile bir grafik üzerinde gösterilmiştir. Buna göre B. uenayae, Byzantinia cinsi içerisinde en türemiş, S. cariensis ise en ilkin tür olarak değerlendirilmiştir. Byzantinia cinsine ait türlerin bulunduğu evrimsel basamaklara ve bazı karakteristik fosil buluntulara göre Altıntaş ve Kütahya B lokaliteleri Vallesiyen'e (MN9/10) tarihlendirilmiştir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the taxonomy of Byzantinia (de Braijn, 1976) (Rodentia, Mammalia) from West Anatolia Late Miocene localities Altıntaş and Kütahya B is analyzed. The composition of both assemblages are interpreted in terms of biochronology. A new species is described, Byzantinia debruijni n.sp. from Kütahya B. among the other species of Byzantinia which are Byzantinia pikermiensis (de Bruijn, 1976) from Altıntaş, Byzantinia uenayae (Rummel, 1998) from Altıntaş and Kütahya B. A cluster analysis has been attampted to see the relationship among the species of Cricetodontini. Phylogenetic relationships, shown on a graphic, are based on dental character state of the Byzantinia species. According to graphic, B. uenayae is the most derived species among the Byzantinia genus and B. cariensis is the most primitive one. According to the base of evolution stages of the species of Byzantinia which are found in Altıntaş and Kütahya B and to some associated characteristic taxa, these two localities are assigned to Vallesian (MN 9/10). 71