Doğu Akdeniz bölgesi beyaz sinek (Homoptera: Aleyrodidae) türlerinin saptanması
Survey of the whitefly (Homoptera: Aleyrodidae) species in eastern Mediterranean region
- Tez No: 2621
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada kültür bitkilerinde önemli ekonomik zarar oluşturan Aleyrodidae türleri faunası ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 1986-1987 yıllarında Doğu Akdeniz Bölgesi içinde yer alan Adana, içel, Hatay illeri ve çevresinden yaklaşık 1.5 yıl süreyle örnekler toplanmıştır, örnekleme özellikle kültür bitkilerinden olmak üzere tüm tarım ve tarım dışı alanlarda yürütülmüştür. Toplanan beyaz sinek örnekleri laboratuvarda dı ş yapılarına göre ayrılarak tür tanılarında rol oynayan morfolojik özellikleri belirlemek amacıyla preparatları yapılmıştır. Bu çalışma sonucu 12 cinse bağlı 14 beyaz sinek türü ortaya çıkarılmış olup, bunlardan Bemisia af er, (Priesner and Hosny) Dialeurolubus pul cher Danzig-, Acaudaleyrodes ctri, (Pr i esner and Hosny) Tetraleurodes sp., Tetraleurodes sp., Trlaleurodes sp., Aleuroviggianus sp. ve Pealius sp. Türkiye faunası için yenidir. Çalışmada her bir türün synonym' leri, toplama yerleri, konukçuları, dünyadaki yayılışları ve tanınmalarını kolaylaştırmak amacıyla da sekil ve resimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
3ö SÜMMAKY In this study, the fauna of Aleyrodidae which causes important damage to the cultivated plants was revealed. Samples were collected approximatly for one and a half year during 1986-1987 in Eastern Mediterranean region covering Adana, içel and Hatay provinces. Sampling was carried out in all agricultural and nonagricultural areas with special emphasize to cultivated plants. The whltefly samples were separated according to their external structure in the laboratory and the slide mounts of the pupal case were prepared to determine morphological characteristics which play an important role in identification of species. Fourteen whitefly species belonging to twelve genera was found. Eight species, Be&lsia afer (Priesner and Hosny), Dialeurolobus pulcher Danzig, Acaudaleyrodes citri (Priesner and Hosny), two different species of Tetraleurodes, Trialeurodes sp., Aleurovigglanus sp. and Peallus sp. are new records for Turkey. Synonyms, locations, host plants and distribution of the world were presented for each species. In addition photographs and drawings of the pupal case were given.