İslamiyet öncesi Orta Asya Türk maden sanatlarının gelişimi (M.Ö.IV-M.S.X yüzyıllar)
The improvement of Middle Asia Türk mine art before İslamism (B.C.IV-A.C.X)
  1. Tez No: 159802
  2. Yazar: SEÇİL BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADETTİN GÖMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yüzyıllar boyunca birçok kültür ve uygarlığın gelişmesine olanak sağlamış Türk-Hunlar, geniş kitleleri tek bir bayrak altında toplayıp kültürel olarak inkişaf ettiler. Bu kültürel olgu devam ederek, daha sonra yerini Kök Türklere bıraktı. Kök Türkler Hunlar gibi asker, teşkilatçı, dinamik ve konar-göçer bir topluluktu. Hunlardan intikal eden Türk sanatını en üst düzeye çıkardılar. Son yüz yıl içinde Türk sanatının erken devirlerine ait keşifler büyük ölçüde artmıştır. Orta Asya'da Türklere ait mezarlar, kurganlar, yazıtlar, anıtlar keşfedildikçe Türk sanatlarının kaynaklan hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk. Orta Asya bozkırlarında en eski Türk lehçesini konuşan toplulukların sanatları ile ilgili son yenilikler ile bulguları kısaca belirtmek suretiyle, Orta Asya kazılarında gün ışığına çıkan madenden yapılmış eşyalar ve heykel sanatlarımızın ilk ürünlerini tanıtarak, atlı kültür mensubu atalarımızın günlük hayatlarında kullandıkları eşyaları ve onları süsleme gayretlerini değerlendirdik. Bu dönemin sanatçısı, yeteneklerini her gün kullandığı eşyalara uygulayarak onları süslemek amacı ile değerli eserler vermiştir. Hayvanlarla savaş, insanlarla savaş, bozkırın sert iklimi ve amansız kavga, sanalın ana temasım mücadele temeline dayandırmıştı. Hayvan üslubunun figürlerde çok sık karşımıza çıkmasının sebebi de budur. Zamanla bu sembollerin yerini farklı üsluplar almıştır. Bu anlayış iklim ve yaşam şartlarına bağlı olarak değişerek ve gelişerek devam etmiştir. 169
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hun Turks formed an union and got together all Turks who had been living in Central Asia for centuries under an unique flag. After that, Kök Turks took over that cultural interiance from Hun Turks. Kök Turks were as dynamic, military and they had raised Turkish Art to highest level so far. Discoveries of early period of the Ancient Turkish Art escalated in the last century. We have been learning more about the roots of The Turkish Art as tombs, monuments and historical inscriptions have been divined by researchers. We tried to examine the objects having been used by our ancestors and the way of decorating them through explaning latest inventions about the art of communities speaking ancient Turkish Dialects. Artists of that period has created a lot of precious decorative objects that used in daily life as an example of their talent. The main theme of Turkish Art lays on a fact with a fight with animals, humnas and climate conditions. That fact also explains that why we meet with too many animal figures in the artistic objects. Briefly, different styles came out instead of ancient symbols changing and developing according to the social life and climate conditions 170