Avrupa'da aşırı sağın yükselişi ve nedenleri üzerine bir inceleme: Fransa ve Almanya örnekleri
The rise of the extreme right in Europe: France and Germany cases
  1. Tez No: 159801
  2. Yazar: ÖZLEM HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Amacı aşın sağın Avrupa'daki yükselişini ve bu yükselişin ardında yatan nedenleri ortaya koymak olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yükseliş sürecinde olan aşırı sağ partilerin siyasi çerçeveleri çizilmiştir. Aşın sağ, faşizm ve ırkçılığın tanımlarına yer verilmiş, Avrupa'da ırkçılığın doğuşu ve son dönemde ortaya çıkan ırkçı akımın özellikleri ile beslendiği koşullara değinilmiştir. Bölümde ayrıca, genel olarak Avrupa'nın aşırı sağ partilerinin özellikleri ve yükselme trendi içine girmelerine etki eden koşullar ortaya konulmuştur İkinci bölümde bu yükselişin önemli örneklerinden Fransa ve bu ülkedeki aşırı sağ parti Front National incelenmiştir. Öncelikle ülkedeki aşırı sağın tarihi gelişimine değinilmiştir. Front National'ın aldığı seçim sonuçları, partinin örgüt yapısı, seçmenleri, lideri Jean Marie Le Pen ve parti politikaları ile bu ülkede aşırı sağın yükselişinin nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Fransa için olduğu gibi Almanya örneğinde de tarihi, örgütsel, politik söylemler ve liderler bazında aşın sağ partiler incelenmiş, seçmen profillerine değinilmiş ve Almanya'da aşırı sağın yükseliş nedenleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, which aims to analyse the reasons of the rise of extreme right parties in Europe, is consisted of three parts. In the first part the exreme right, racism and facism has been defined. The historical backround of European racism, the latest racist wave and the favouring conditions of its development have been explained. And finally the extreme right parties of Europe and their ideological frame has described The focus of the second part is the French extreme right and the latest representative of this wave in France; the Front National. First the history of the extreme right in this country and the improvement process of the Front National have been explained. And than the favouring conditions of the rise of FN and its ideological view on main issues, including the European Union has been touched on. In this thesis Germany was the second example for the rise of the extreme right in Europe. Germany is not one of the countries in which the extremists are in rise as to endanger the established multiple democratic system. But this country has been choosen for two main reasons. First of all, both Germany and the extreme right wing has a unique importance for each other due to the Nazional Sozialist Party of Germany. And Germany and its domestic political developments are very important because of its location in the EU together with France. In the third part, the past and current situation of extreme right in Germany are explained. The ideological frame, the favouring conditions and the voters of this parties has been examined.