Savunma sanayiinin durumu ve dışa bağımlılığın azaltılması yönünde uygulanması gereken stratejiler ve özel sektörün bu konudaki katkılarının incelenmesi
A study on the situation of defense industry, the necessary strategies for reducing the foreign-dependency and the contributions of private sector in this area
  1. Tez No: 159842
  2. Yazar: CEYHUN DABAĞER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
TASNİF PİSİ ÖZET Savunma sanayii; bir ülkenin silahlı kuvvetleri için taktik, stratejik ve savunma amacına yönelik silah sistemleri ve donanımlarını tasarlayan, geliştiren ve üreten, özellikle yatırım malları üreten sanayi dalları başta olmak üzere, diğer bütün ekonomik faaliyet alanları ile iç içe olan özel ve kamu kuruluşlarının mülkiyetindeki işletmeler topluluğudur. Savunma sanayiini; diğer sanayi sektörlerinden ayıran askerî, pazar, ürün ve kuruluş özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerinin en önemlileri şunlardır:. Tek alıcısının olması,. Yüksek teknolojiye dayanan hassas üretim teknikleri,. Özel kalite standartları,. Kaliteli insan gücü,. Sürekli olarak en yeni teknolojileri gerektirmesi,. Büyük ölçüde Ar-Ge faaliyetlerine ihtiyaç duyması,. Yüksek oranda yatırım gerektirmesi,. Güvenlik, gizlilik gibi özel koşullarının olması. Soğuk savaş sonrası dünya savunma harcamaları azalma eğilimi göstermiştir. Ancak Türkiye ve komşu ülkeleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Savunma harcamaları Türkiye için halen bütçede önemli bir yere sahiptir. Savunma sanayiinin, ülkelerin ekonomik gelişimlerine etkileri; zamana, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine bağlıdır. Uzun dönemde, gelişmiş ülkelerin ekonomilerine pozitif etkisi olurken; kısa dönemde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomiye negatif etkisi olmaktadır. Bu nedenle savunma sanayiinin uzun vadeli yatırımlarla desteklenmesi gerekmektedir. TSK'nin caydırıcılık ve etkinlik sağlayabilmesi için, teknolojik olarak üstün silah ve teçhizata sahip olması gerekmektedir. Bunun için de teknolojiye sahip olma yöntemlerinden dışarıdan satın alım ve teknoloji transferi yerine Ar-Ge'ye dayalı tedarik yöntemi seçilmelidir. Özellikle kritik teknolojiler; millî olarak tasarlanmalı, TASNİF PİSİ -II-TASNİF PİSİ üretilmeli ve geliştirilerek yeni teknolojilere ulaşılmalıdır. Bu konuda gösterilecek çabalar ülkenin bilimsel ve teknolojik altyapısına da pek çok katkı sağlayacaktır. Teknolojik gelişmeyle beraber artan Ar-Ge maliyetlerinin karşılanması amacıyla ülkeler uluslararası iş birliği faaliyetlerine yönelmektedirler. Türkiye hâlen NATO ve BAB iş birliği faaliyetlerine katılmaktadır. Ayrıca dünya savunma şirketleri, ulusal ve uluslararası birleşmeler yoluyla; maliyetleri düşürmeyi ve rekabet güçlerini artırmayı hedeflemektedirler. Maliyetlerin düşürülmesi amacıyla son dönemlerde önem kazanan bir başka husus ise; çifte kullanım teknolojilerdir. Cumhuriyet döneminde, Türkiye'de savunma sanayiinin kurulması amacıyla faaliyetler başlatılmıştır. Ancak NATO'ya üye olmasının ardından gelen askerî yardımlar dolayısıyla başlatılan faaliyetler durma noktasına gelmiştir. Kıbrıs Barış Harekâtı'nda uygulanan ambargo sonrası bu konuda çalışmalara hız verilmiş ve 1985 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığının kurulmasıyla önemli mesafe kat edilmiştir. Ancak Türkiye'de savunma sanayii kendi kendine yeterli olacak düzeyde değildir. Özel sektörün savunma sanayiinin gelişmesi yönünde gösterdiği önemli çabalar olmakla beraber, katkıları sınırlıdır. Halen %79 civarında dışa bağımlılık söz konusudur. Ancak bu konuda dışa bağımlılık; ulusal güvenlik açısından riskler taşımaktadır. Bunun yanında ekonomik, teknolojik, lojistik, personel ve istihdam açısından da önemli mahzurları vardır. Savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulmada karşılaşılan en önemli sorunlar ise; tedarik sisteminin yetersizliği, mevzuatta eksiklikler, bilimsel ve teknolojik altyapının yetersiz olması, Ar-Ge'ye ayrılan harcamaların düşük olması, ihracatın sınırlı olması, nitelikli iş gücü yetersizliği vb. dir. Bu sorunların giderilmesine yönelik alınacak tedbirlerle, Türk savunma sanayii, gelecekte gelişmiş ülkeler seviyesine gelecektir. TASNİF PİSİ
Özet (Çeviri)
TASNİF PİSİ ABSTRACT Defence industry; privately and publicly-owned group of producers, which work for the armed forces of a country in order to design, develop and produce defence systems, and equipments with the purpose of strategy, tactic and defence. Defence industry has different specialties like military, market, product and firm, which separate it from the other sectors. Most important of these features are:. Depending on sole-buyer,. Sensitive production techniques, that depends on high technology,. Special quality standards,. Qualified manpower,. In need of using up to date technologies,. In need of using large scales of R&D activities,. In need of large scales of investment,. Security and privacy. After the cold war, world military expenditures had a decrease trend. But it is not possible to say the same thing for Turkey and its neighbors. At present, military expenditures has an important share in the budget. Effects of defence industry on countries economic development depends on time and countries development level. In long term, it has positive effects on developed countries; in short term, it has negative effects especially on developing countries. For that reason defence industry must be supported with the long term investments. Turkish Armed Forces needs arms and equipments which has technological superiority to provide dissuasive and effectiveness. Because of that, R&D base acquisition method must be chosen, instead of outsourcing and technology transfer methods. Especially critical technologies must be national designed, produced and developed. Efforts about this subject will contribute much to science and technology infrastructure. TASNİF DISI -|V"TASNİF PİSİ Countries goes international cooperation on the purpose of decreases R&D spending which increase with technological development. At present Turkey participates to NATO and WEU cooperation activities. World defence firms go national and international consolidation aimed to decrease costs and increase competition power. Nowadays another way applied to decrease costs is dual use technologies. The activities were begun at 1920's to found defence industry in Turkey. But after the participation of NATO, the activities come to nearly stop point because of the military aid. Defence industry activities accelerated after the embargo which imposed at the Cyprus Peace Operation and progressed with the foundation of Undersecretariat for Defence Industries in 1985. But defence industry in Turkey can not afford the needs of itself. There is an important deal of efforts made by private sector, its contribution is limited and outsourcing is still %79. But outsourcing has risks about national security. Besides, it has important economical, technological, logistic and personal disadvantages. Inefficiency of acquisition system, deficiency of laws, inefficiency of scientific and technological infrastructure, insufficient R&D expenditures, limited exports, insufficient of qualified manpower etc. are the most important problems about this subject. Turkish defence industry will come to level of the development countries by taken precautions to solve those problems. TASNİF DISI -V-