ABD'nin Irak'ı işgali ve uygulamalarının insancıl hukuk açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 159843
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp
- Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TASNİF PİSİ ÖZET Kuvvet kullanma uluslararası hukukta genel anlamda yasaklanmış olmasına karşın, legal ya da illegal şekilde devletlerin uyuşmazlıkları çözmede başvurdukları bir yol olmaya devam etmektedir. Uluslararası hukukun silahlı çatışmalardaki davranış şekillerini düzenleyen dalı da insancıl hukuktur ve savaşın nedenine ya da haklılığına bakılmaksızın uygulanır. İnsancıl hukukun temel amacı savaşın zararlı etkilerini minimuma indirmek ve gereksiz acılar çekilmesini önlemektir. Bu maksatla savaşa katılan ve katılmayanların hareket tarzlarını ve hangi şartlarda hangi haklara sahip olduklarını ve savaşta kullanılacak araç ve yöntemleri düzenler. Bu düzenlemeler özellikle 1907 Lahey ve 1949 Cenevre Sözleşmeleri ile Cenevre Sözleşmelerine Ek 1977 tarihli Protokollerde yoğun olarak yapılmıştır. Bu kuralların yorumlanmasında da askeri gereklilik, orantılılık, ayırım yapma ve gereksiz acıya sebep olmama gibi genel ilkeler göz önüne alınmalıdır ki bunlar insancıl hukukun amacının doğru anlaşılmasına yardımcı olur. ABD'nin Irak'la olan savaşındaki uygulamaları değerlendirildiğinde başarıya ulaşmış bir askeri harekât ya da işgal yönetimi olduğu düşünülebilir. Ancak başarıya ulaşmanın birden fazla yolu vardır ve sonucun ne olduğu kadar sonuca nasıl ulaşıldığı da önemlidir. Nasıl sorusunun cevabı insancıl hukukun genel prensipleri, sözleşmeler ve örf ve adet hukuku kuralları esas alınarak ortaya konmalıdır. Askeri harekâtın başarısı için taraflar ellerinden geleni yapmalıdırlar. Bununla birlikte sivillerin ve savaş dışı kalanların korunması için de gerekli bütün tedbirleri almak zorundadırlar. ABD'nin uygulamaları bu açıdan değerlendirildiğinde, gerek sivillerin ve savaş esirlerinin korunması ve onlara yapılan muameleler ve işgal gücü olarak sorumluklarını yerine getirmesi, gerekse savaşta kullandığı araç ve yöntemler bakımından yetersiz kaldığı ve azami özeni göstermediği sonucuna varılmaktadır. Ancak bu sonuç, uygulamaların basına yansıyan somut şekline bakılarak yapılan değerlendirmelerdir ve insancıl hukuk ihlali olduğu şüphesi taşır ve bu özelliklere sahip olan her olay ve sorumluları hakkında soruşturma yapılmalıdır, böylece daha sonra olacak ihlaller için bir nevi tedbir alınmış da olur. İnsancıl hukukun ağır ihlalini dahi devletlerin iç hukuklarında yargılama ve cezalandırmalarında yetersiz kaldıkları görülmektedir ve bu durum tarafsız bir uluslararası ceza mahkemesinin önemini ortaya koymaktadır. TASNİF PİSİ "
Özet (Çeviri)
TASNİF PİSİ ABSTRACT In spite of using force that is forbidden in international law, it is going on applying way which is dealt with conflict by states in legal or illegal. Humanitarian law is department of international law which regulates the states attitudes in armed conflicts and it is applicable whether analyzing the reason and justifiability of the war. The basic goal of humanitarian law is to minimize the harmful effects of war. For this reason, it regulates means and methods of war and which rights has own in which conditions. These regulations particularly made intense with Hague Regulations (1907) and Geneva Convention (1949) and Additional Protocols of Geneva Conventions (1977). It is helped to correct understanding of humanitarian law goal that common principles like military necessity, proportionality, discrimination and unnecessary suffering are considered at interpret of these rules. It maybe considered that the military operations and occupation management are successful at estimate of applies in US-Iraq war. But there are many ways to success and besides whatever the result is. How to reach the result is important as well. The answer of 'how" question should be betrayed with the conventions, customary law and the common principles of humanitarian law. Parties of the conflict have to do everything they can. However, they must take all feasible precautions to spare the civilians and hors de combat. At the estimate of US applies in this scope arrived at the conclusion that, either sparing the civilians and POWs and treatments to them and taking place of responsibilities as Occupying Power or the means and methods of war they use were incompetent. But this result is the evaluations of the cases which accessed by the press and it carries out suspect of violations of humanitarian law and it must investigate about all cases which have these features. Thus, it will have been taken precautions for further violations. It has been seen that states are incompetent to try and punish even the grave breaches of humanitarian law, and this case is the betraying that the importance of impartial international criminal court. TASNİF DISI