Menopoz döneminin kadının sosyal ilişkilerine olan etkileri
The effects of menopause in women's social relationships
- Tez No: 159864
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTÜL KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Menopoz, sadece kadın bedeninde yaşanan basit bir fizyolojik dönem değildir. Menopoz sosyal yapılardan, bireysel özelliklerden etkilenen, toplumdan topluma, bireyden bireye farklı algılanan ve yaşanan, kadın hayatında farklı bir dönemdir. Menopoz dönemi tıp alanında uzun zamandır araştırılan bir konu olmasına rağmen sosyal bilimler açısından oldukça yenidir. Menopozun kadınların hayatındaki etkileri bir çok faktöre göre değişmektedir. Son zamanlarda menopoz döneminin popüler olmasının nedeni ise yaşam koşullarının günden güne iyileşmesiyle beraber kadınların yaşam süresinin uzamasıdır. Bugün kadınların çoğu yaşamlarının üçte birini menopozda geçirmektedirler. Yaşlı nüfusun artışıyla beraber menopoz döneminde olan kadın sayısı da artmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Bölümü Menopoz Servisi' nde 40 kadınla yapılan bu çalışmada örnekleme dair tüm bulgular Ankara'da yaşayan, menopoz süreci için tedavi gören veya düzenli kontrollerini yaptıran kadınlardan elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kadının yaşamında önemli bir dönem olan menopoz ve sonrasının psikolojik ve sosyal etkilerini incelemektir. Anket uygulanan kadınların menopozla ilgili bilgi ve bilinç düzeyi oldukça yüksek çıkmıştır. Bunda örneklemin hepsinin düzenli olarak menopoz kliniğine 113gelmesi ve hayat içinde birden çok kaynaktan durumlarıyla ilgili bilgi almaları etkilidir. Kadınların yansı menopoz döneminin rahat geçtiğini belirtirken bir diğer yansı sıkıntılı geçirmektedir. Büyük bir kısmı menopoz döneminde doktor kontrolünün gerekli olduğuna inanmaktadır. Kendilerinin menopoz sürecini oldukça rahat olarak değerlendirmelerinin sebebini de doktor kontrolünde olmaya ve düzenli ilaç kullanmaya bağlamaktadırlar. Örneklemde yer alan kadınların çoğu menopozu doğal bir dönem olarak tanımlamakta ve kendilerini yaşlanmış olarak değerlendirmektedirler. Çoğu çekirdek aile içinde yaşamaktadır ve sıkıntılarını eş ve çocuklarıyla, aynca arkadaşlarıyla paylaşmaya, onlardan destek görmeye ihtiyaç duymaktadırlar.. Kadınlar arasında menopozdan sonra sakinleştirici kullanımı yaygınlaşmış ve yine menopozdan sonra kadın oldukları için pişman olanların oram artmıştır. Kadınların en fazla şikayetleri sıcak basması ve terleme, bel ağrıları, yorulma, kilo alma, enerji kaybı, kendini kötü hissetme, huzursuzluk, sinirlilik, hatırlamada güçlüktür. Ama menopoz kadınların hayatlarında tek başına bir etki sahibi değildir. Kadınların yaşadıkları ortam, kişisel özellikleri, sosyal ilişkileri ve bilgi düzeyleri menopoza karşı tutumlarında etkilidir. Ayrıca menopoz döneminde yaşanılan sıkıntılar psikolojik durumlarını ve sosyal ilişkilerini etkilemektedir. 114
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Menopause is not only a pysical period in women's life. It is also connected to social, personal and cultural values of any society. The purpose of this study was examine the social and pyshcological effects of menopause in womens life and investigate the relationship with independent varies and Attitudes Towards Menopause Scale.The data were gathered by administering three instruments, an enguiry form, Attitudes Towards Menopause Scale to women in city of Ankara. In this study we carried out on 40 women whose avarage age was 51.5 at Menopause Service of Gynecology Department of Medical Faculty of Ankara University. All the findings in the studies show the middle class women's menopausal life. Most of women believe that, menopause is very natural term at life, it is an experience and it means old age.They know many things about menopause because they are going to gynecologist for regular control or treatment. So they feel well and comfortable themselves. Although most of women has many complaint, for example hot flash, waist pain, fatigue, fatness, presenceness. The results showed that there were not significant relationship between independent varies (age, birth place, economical status, marital status, education, having child, working status, family form) except age-ATM, and knowledge-ATM and also the womens, who are being menopause at young age, believe that menopause means changing and loss. Menopause is not only effects at women's life. It depends on social construction, individuals peculiarity and knowledge about menopause. And menopause effects women's pyshicologic life and relationships. 115