Uluslararası muhasebe standartları kapsamında şirket birleşmeleri ve Türkiye uygulaması
Business combinations in international accounting standards and in Turkey gaap
- Tez No: 159865
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
ÖZET Günümüzün global ekonomisinde şirket satın almanın başlıca ortak nedeni bir işlem ile büyümeyi hızlandırmak ve iktisap edenin işlerini genişletmektir. Satın almanın başlıca nedeni birleşen şirketin hasılatının iki ayrı firmanın hasılatından fazla olmasıdır. Artan hasılat kazanılan pazar payından, stratejik yararlardan ve pazar gücünden gelebilir. Tüm bunlara ek olarak, birleşilen şirket iki ayrı şirketten daha etkin faaliyet gösterebilir. Bazı satmalmalar için vergi avantajı önemli bir teşvik olabilir. İki firma birleştiği zaman sermaye maliyeti azalabilir. Son yıllarda birleşme ve satın almalara ilşkin gerek ulusal gerekse uluslararası muhasebe standartlarında önemli çok sayıda değişiklikler oldu. Değişiklikler temel olarak birleşme ve satın almaların finansal raporlamasını içermektedir. Bununla birlikte standartlardaki değişiklikler şirketlerin satın alma stratejilerinin planlarım ve yönetimini değiştirebilir. Piyasalar satın almanın finansal basan veya başarısızlığı daha çabuk ve tam olarak değerlendirebilecektir. Şirket birleşmelerinde uluslararası tek bir muhasebe standardı diline ulaşmayı başarmak İçin UFRS ve ABD muhasede standartları arasındaki farklar azaltılmalıdır. Ulusal muhasebe standartları ile uluslararası muhasebe standartları arasındaki önemli 379farklara rağmen işletme birleşmelerinin muhasebeleştirilmesindeki önemli konular AB ülkelerinde düzenlenmiştir. Türkiye'de işletme birleşmelerinin muhasebeleşetirilmesi standardı konusu oldukça karmaşıktır. Sermaye Piyasası Kurulu halka açık şirketler için uluslararası muhasebe standartlarını kabul etmiş olmasına rağmen Maliye Bakanlığı hala vergi bazlı muhasebe standartlarının uygulanmasını zorlamaktadır. Bu boşluğun Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu ( TMSK ) tarafından doldurulması gerekmektedir. Uzun vadede uluslararası muhasebe standartlarının harmonizasyonundan faydalanmak için TMSK, IASB'un çalışmalarına araştırma çalışmaları, öneriler ve yorumlar ile güçlü katkılar sağlamalıdır. 380
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most common motive for making an acquisition is to accelerate the growth process and expand the acquirer's business in an substantial way with one transaction in today's global economy. One important reason for acquisition is that a combined firm may generate greater revenues than two seperate firms. Increased revenues may come from marketing gains, strategic benefits, and market power. Additionally, a combined firm may operate efficiently than two seperate firms. Tax gains may be a powerful incentives for some acquisitions. The cost of capital can often be reduced when two firms merge. There have been a lot of important changes happened in merger and acquisition national and international accounting standarts in recent years. The changes primarily involve the financial reporting for acquisitions and mergers. However changes to accounting standarts may transform the way companies plan and execute their acquisition strategies. Markets will be able to judge the financial success or failure of acquisitions more quickly and accurately. In order to achieve one international language of business combination accounting, the differences between IFRS 3 and US GAAP should be reduced. Despite important differences between IFRS and national accounting standarts, significant aspects of accounting for business combination have been regulated in EU countries. 381National accounting standard issue in business combination is very complex in Turkey. There are many accounting standart setters creating a lot of problem. Even though CMB has accepted IAS in merger accounting for listed companies, Ministery of Finance is still forcing all companies to follow its tax base accounting standarts. It must be necessary to fill the gap by the Turkey Accounting Standard Board ( TASB). In the long run for the benefits of international accounting harmonization, TASB should be strong contributors to the work the IASB by its research efforts, proposals and comments. 382