Türkiye'de şahsa ve malvarlığına karşı işlenen kentsel suçların sosyolojik analizi
The sociological analyze of the urban crimes which committed against person and good in Turkey
- Tez No: 159878
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada ilk olarak araştırmanın genel çerçevesi açıklanmış, problemi ortaya konulmuş ve araştırmanın yürütülmesine ilişkin yöntemler sıralanmıştır. Çalışmanın devamında, araştırmanın sosyolojik yaklaşımı ve suç kuramları karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Bu çerçevede yapısal işlevselci sosyolojik yaklaşıma ilişkin araştırmaya esas bilgiler ile suç kuramlarının içeriklerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kentsel suçluluğun ve kentsel suçların görünümü yapısal işlevselci sosyolojik yaklaşım ve suç kuramları çerçevesinde sosyolojik olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca şahsa ve malvarlığına karşı işlenen kentsel suçlar ile bu suçlar kapsamında yer alan cinayet, gasp, yaralama-darp, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi önem taşıyan suçlara ilişkin sosyolojik analizlere ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde, araştırmanın sonuçları tartışılmakta, kentsel suçluluğun önlenmesine ilişkin öneriler sıralanmaktadır. Ayrıca bu bölümde araştırma sonucunda Türkiye'de kentsel suçların genel görünümüne ilişkin çıkarımlar, tespitler ve ulaşılan sonuçlara yer verilmektedir. 225
Özet (Çeviri)
4. ABSTRACT In this study, firstly the general frame of the research is explained, the problem of the research is put forward and the methods related with the performing of the research are presented. Also, at that part the sociological approach and crime theories which are used in research are expressed comparatively. In this extension, the research's basic information concerning to structural functional sociological approach with the content of the crime theories is stated. In the second part of the study, according to structural functional sociological approach and crime theories, the urban delinquency and appearance of the urban crimes are studied to analyze. Moreover, the social analyses are made about to crimes committed against persons and goods and the crimes are named murder, injuring, seizing by violence/robbery, theft, fraud etc. In the part of the conclusions and proposals, the results of the research are discussed and suggestions about preventing of the urban delinquency are presented. In the conclusions part, in respect of the results of the research, the inferences, determinations and reaching results related to the general appearance of the urban crimes in our country are laid out. 224