Siyasal propaganda ve oy verme davranışı 'siyasal propagandanın oy verme davranışı üzerine etkileri, İzmir örneği'
Political propaganda and voting behaviour 'the effects of political propoganda over voting behaviour, İzmir sample'
  1. Tez No: 159877
  2. Yazar: DEVRİM BARIŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GENCAY ŞAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu çalışma, siyasal propagandanın oy verme davranışına etkilerini araştırmaya yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada öncelikle, siyasal propaganda ve oy verme davranışı ile ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra, İzmir metropol sınırları içerisinde yapılan bir alan çalışması ile konu tartışılmıştır. Kitle iletişim araçları, kamuoyu araştırmaları, negatif propaganda/negatif siyasal reklâm, siyasal partilerin seçim dönemlerinde kullandığı siyasal propaganda yöntemleri ve seçmenlerin ekonomik sosyal ve demografik özelliklerinin oy verme davranışına etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, seçmenlerin bazı özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve bu özellikler dikkate alınarak kurgulanan siyasal propagandanın oy verme davranışı üzerindeki etkisine değinilmiştir. Genel anlamda medyanın, kamuoyu araştırmalarının, lider, aday ya da adayların kişisel ve kültürel özelliklerinin, seçmenin demografik yapısının oy verme davranışı üzerine etkisi üzerinde durulmuştur. 175
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this project is to research how political propoganda effects the voting behaviour. This work was, especially, dicused on a public survey that had been performed in Izmir metropolis after a literature survey about political propaganda and voting behaviour. It was aimed to evaluate the effects of mass media devices, public surveys, negatif propaganda, political propoganda methods which is used during election period and the economical, sociological and demographic situations of the voters to the voting behaviour. As a conclusion, the features of the voters were tried to be emerged. According to these features, it was mentioned the effects of the political propoganda on the voting behaviour. It was mentioned in general manner, the effects of the mass media, public surveys, leader, the culturel or individual features of the candidate and the demographic constructure of the elector on the voting behaviour. 176