Rüya tecrübesinin psikolojik ve dini temelleri
Religious and psychological foundations of experience of dream
- Tez No: 159882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET“Rüya tecrübesinin psikolojik ve dini temelleri”başlıklı yüksek lisans tezi, giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Giriş kısmında tezimizin konusu, amacı, önemi ve araştırma metodu bulunmaktadır. İlk bölüm olan“Rüya ve tabirinin açıklanmasında; rüyanın kelime ve terim anlamı, uyku ile beraber nasıl oluştuğu, içeriği, tabirin ne olduğu, tabir yöntemi, tabirin tarihi, psikolojik tabir çalışmaları ve rüyanın kısımlarından bahsedildi Rüya tecrübesi ile ilgili temel prensipler inceledikten sonra ikinci bölüm olan çağdaş psikologlara göre rüyanın temellerine geçildi. Bu bölümde modern psikolojinin rüya ile ilgili görüşleri psikologlar aracılığıyla ortaya koymaya çalışıldı. Özellikle Sigmund Freud'un rüya ile ilgili çalışmalarına yer verildi. Bu doğrultuda Freud'un psikanaliz ekolünden başlayarak Freud'a göre rüya ve uyku tanımlandı. Mahiyetinden, fonksiyonundan, kaynağından, yorumlanma tekniğinden, sembolizminden ve rüya çeşitlerinden bahsederek Freud'un çözümlemesini yaptığı rüyalardan örnekler verildi. Ardından Freud'un rüya kuramının dayandığı temellere ve kuramına karşı yapılan eleştirilere yer verildi. Jung, Adler ve Fromm'un rüya kuramlarını Freud ile karşılaştırmalı olarak ele alıp ikinci bölümü bitirildi. Üçüncü bölüm olan ”İslam dininde rüyanın temellerinde" ise Kur' an, Sünnet ve İslam alimlerinin rüya hakkındaki tespitlerine yer vererek rüya ile dini yaşantımız arasındaki ilişkinin ne olduğu izah edilmeye çalışıldı. Sonuçta rüya tecrübesi, içinde barındırdığı psikolojik ve dini özelliklerinden dolayı, Din Psikolojisi alanında çalışacak herkese çok önemli katkılar sağlayacak. Konunun derinliği ve birçok ilim dalını ilgilendirir özelliği ile de İlahiyat sahasına vakıf olabilme adına faydalan olacaktır. Tezin bu konuda çalışacak herkese az da olsa yararlı olmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our high licence thesis that named experience of dream on pschology and principals of religion is formed from three sections. The theme, aim, importance and research metods are presented at the geining of our thesis. We told the dream and its explanation, the meaning of dream as a vocabulary, how it is formed with the sleep, dream's content, what it dream's explanation, the dream's explanation history the study on psychological dream's explanation and the section of dreams at this section. After we examined the basic principles about dream experience than we spread to the second section that is about the basic of dreams according to the nowadays psychologist. At this section we tried to put down the idea of modern psychology by psychologists. Especially we put down the study of S.Freud on dreams. At this direction we told dream and sleep according to S.Freud psychoanaysis ecology. By giving information about reality, function, source, explanation, technique, symbolize and the kinds of dreams we gave examples that S.Freud had made analysis. After than we discussed Freud's dream theory based on basics and the criticism that has been made on the theory. We finished the second section by comparing Jung, Adler and Fromm's dream theory by Freud's dream theory. We tried to understand the relationship between our religion life and dream by telling the dream principles of İslam religion based on Quran, Surma and İslam scholars determinition about dreams. As the result, the experience of dream will provide everyone who will study on religion psychology because of its psychological and religious charecteristics, that is taken refuge in. İt will provide advantages to the theology section because of subject and the relationship to many science branches. We wish our thesis will help everyone even less who will study on subject like this. 141