'She ys ded!': Loss and Transformation in Pearl, The Book of the Duchess and Orpheus and Eurydice
'O öldü!': İnci, Düşes'in Kitabı ve Orpheus ve Eurydice'te kayıp ve dönüşüm
- Tez No: 872736
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURÇİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, seçilmiş üç Orta Çağ şiirinde, İnci-şairi tarafından yazılan Pearl (İnci), Geoffrey Chaucer tarafından yazılan The Book of the Duchess (Düşes'in Kitabı) ve Robert Henryson tarafından yazılan Orpheus and Eurydice (Orpheus ve Eurydice), karakterlerin kayıpla karşılaşmalarının harekete geçirdiği derin bir iç gözlemsel ve ruhsal dönüşüm yaşadıklarını öne sürmektedir. Toplu olarak bu şiirler, kayba verilen çeşitli duygusal, ruhsal ve psikolojik tepkileri göstermektedir. Kaybın neden olduğu bu tepkiler, kişilerin, sonuçta çeşitli dönüşümlerle sonuçlanan, kaybın ve yaşamın doğası üzerine derinlemesine düşünme uygulamalarına giriştiği, içe dönük ve çalkantılı bir süreç için potansiyel katalizör görevi görür. Bu çalışmada kayıp kavramı sadece sevilen birinin ölümünü değil aynı zamanda ondan ayrılma tecrübesini de kapsamaktadır. Sonuç olarak bu durum, yaslı kişinin doğal denge durumunu bozan her türlü derin duygusal, ruhsal ve varoluşsal kesintiye de uzanır. Öte yandan, dönüşüm, özellikle bunu kolaylaştırmak için tasarlanmış anlatılar içinde kaybın doğası üzerine içe dönük yansımalar tarafından hızlandırılan dinamik bir değişim süreci ile tanımlanır. Çalışmada incelenen dönüşümlerin tümü tamamen kapsamlı veya tek tip değildir ancak ruhsal gelişim ve anlayış için gereklidir. İnci şiirinde, rüya gören kişi, kaybın dini yönüne dair düşünceleriyle dönüşüme uğrar. Düşesin Kitabı'nda Chaucer, pasiflikten aktife hayata dönüşen yolda rüya gören kişi ve Kara Şövalye aracılığıyla kayıp ve dönüşümün iki farklı temsilini resmetmektedir. Orpheus ve Eurydice'te yaslı Orpheus insani sınırlarını kavramaya başlar. Bu çalışma, her şairin anlatılarındaki bu farklı kayıp ve dönüşüm temsillerini farklı yaklaşımlarla benzersiz bir şekilde tasvir ettiğini ileri sürmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın yöntemi, Pearl, The Book of the Duchess ve Orpheus ve Eurydice'teki kayıp ve dönüşüm temalarının metinsel analizlerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study argues that in three selected medieval poems, Pearl by the Pearl-poet, The Book of the Duchess by Geoffrey Chaucer, and Orpheus and Eurydice by Robert Henryson, the personae experience profound introspective and spiritual transformation catalysed by their encounter with loss. Collectively, these poems illustrate a diverse array of emotional, spiritual, and psychological responses to loss. These responses caused by loss serve as potential catalysts for an inward and turbulent process, in which the personae engage in practices of reflection on the nature of loss and life that ultimately result in various types of transformations. The term loss in this study encompasses not only the death of a loved one but also the experience of being separated from them. As a result, it also extends to any profound emotional, spiritual, and existential cuts that disrupt the nature of the bereaved persona. On the other hand, transformation is defined by a dynamic process of change which is precipitated by the inward reflections on the nature of loss within the narratives that are specifically designed to facilitate transformation. Not all the transformations examined in the study are fully comprehensive or uniform, but essential for spiritual growth and understanding. In Pearl, the Dreamer is transformed through his reflections on the devotional aspect of loss. In The Book of the Duchess, Chaucer illustrates two representations of loss and transformation through the dreamer and the Black Knight who are transformed from passivity to re-enactment. In Orpheus and Eurydice, the bereaved Orpheus begins to comprehend his human limitations. This study proposes that each poet uniquely portrays these various representations of loss and transformation through their distinct approaches in the narrative. Thus, the method of this study is based on the textual analyses of the themes of loss and transformation in Pearl, The Book of the Duchess, and Orpheus and Eurydice.