Uşak Şer'iyye sicillerinden (H.1326-1328/M. 1908-1910) tarihli 9 no'lu defterin transkribi ve değerlendirilmesi
The transcript and the evaluation of the Uşak register book based on seri'a no: Muslim calender: 1326-1328/Christian era: 1908-1910
  1. Tez No: 159908
  2. Yazar: GÖKHAN BABACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADİYE TUTSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Çalışmamızda, h. 1326-1328 m. 1908-1910 yıllarını içeren 9 Numaralı Uşak Kazası Şer'iyye Sicili (Uşak Ticaret Mahkemesi'ne Mahsus Karar Defteri) incelenmiştir. Şer'iyye sicillerinin şehir tarihleri açısından taşıdığı önemden dolayı, çalışmış olduğumuz Uşak Kazası Şer'iyye Sicili'nde bulunan, 198 sayfanın 122'inci sayfasından itibaren diğer varakların boş olduğu görülmüştür. Okunabilen, 122 belgenin basit transkripsiyonu yapıldıktan ve bu belgelerin günümüz alfabesine çevrildikten sonra dikkatli bir plan dahilinde tasnife tabi tutularak değerlendirmesi de yapılmıştır. Defterden, Uşak Kazası'nın idarî ve fizikî yapısı ile ilgili olarak merkeze bağlı nahiye, köy ve mahalle isimlerini tespit etmekte mümkün olmuştur. Ayrıca Uşak Kazasında ismi günümüzde değişen nahiye ve köy isimleri de belirlenmiştir. Bir de defterimizin Ticaret Mahkemeleri kayıtlarını içermesinden dolayı davaların konulan da belirlenmiş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. İncelediğimiz çalışmamız ışığında Uşak Kazası'nın ticari faaliyetleri, tarım ve hayvancılığı hakkında da telif eserlerden yararlanılarak bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında şer'iyye sicillerinin tarihi önemi, Uşak Şer'iyye Sicilleri tanıtımı, Uşak adının nereden geldiği ve Uşak'ın geçmişten günümüze kısaca tarihinden de bahsedilerek Uşak Kazası'nın çok yönlü olarak değerlendirmesi de yapılmıştır. Bir de çalışmamızda tablolara geniş yer verilerek, çalışmamızın daha istatistik! verilere dayanması sağlanmıştır. Çalışmamız, XX. yüzyılın ilk çeyreğindeki iki yıllık zaman dilimini kapsasa da çalışmamızın, Uşak Kazası'nın sosyo-ekonomik durumuna kısa süreli de olsa ışık tutmuş olması, o dönemin anlaşılması açısından da son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines that is the court registration book of Uşak Region (The verdict book of Uşak Commerce Court) between the year 1908-1910 A. D. number of which is 9. As court registrations has importance for the history of cities;in Uşak region court registration book that was examined;it was seen that the sheets of papers from 122nd page of totally 198 pages to the end of them were empty. So, we examined the illegible ones. After doing simple transcription of 122 documents and interpreting these to this time's alphabet, the documents were evaluated in a careful planning and classification. From registration book, it is possible to learn Uşak region's administrative geographical divisions concerning the names of town that depends on the administrative of the centre,the villages of the centre city,the towns and some settlements. Moreover,the names of villages and towns that have changed so far in Uşak region were determined. Also,as our book has registrations of Commerce Court's; the subjects of trials were determined and evaluated. With the help of composition writings,we tried to inform you about Uşak region's commercial activities,agriculture and animal sector in our study. Besides, the historical importance of court registration book; the introduction of Uşak court registration book and the root of“Uşak”name and its history in sum were mentioned, Uşak Region was evaluated in some aspects. Moreover, with giving much more places to tables,we ensured our study to depend on statistic information. Our study has also great importance to understand that period of time because it reveals Uşak region's socio-economical position although it contains two annual period of time in the first quarter of 20's.