Digital position encoder
  1. Tez No: 2889
  2. Yazar: VEDAT MEHMET KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KORASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
& R V I S R L. D> U R U M Ç O 2 U Ç U KFiRSLl, Vedat Mehmet Yüksek Lisa. *fts Tezi,. Elektrik ve Elektronik Mühend i s 1 i # i Böl ümü. Tez Yöneticisi5 Doç. Dr. Celâl KORflŞLI Şubat 1388,. 53 sahi f e Seri üretimlerde otamasyonun çeşitli safhalarinda yer alan dol r usa l vey a da i r ese l işi em y a »an mek an i k s- i stem l e rden b i 1 9 i.alma ve derleme., tel işti rilmekte olan çeşitli elektronik ay «iti a r y a rd i m i y l a y a Pil mak ta i s© de -a rtmak ta o l an k a l i t e kontrol ihtiyaci daha du.ya.rli ve kullanişli «el işmiş Ölçme «. i stem l © r i -at rek t i r mek ted i r. Bu. çalişmada mesafe ölçümü ve kontrolü“Gray”kodunun yeni b i r şek l i y l e k od I arum is. bir di &k l e y a p i l an say i sa I du rum çözücü tasar i m i sunulmuştur» Bir mikrobil-aisayar yardimiyla dişli bir mil üzerinde bulunan bir ünitenin durumu ±933» 39 mm mertebesinde v© maximum..13 rpm hisla kontrolü yapi l mistir» Tasar i mi yap i lan bu sistemin uygulamada a en iş olarak k u. 1 1 an i l an doi ru.şa l a rt i m l i < i ne rementa l ) si £ teme naza ran e l ek t r i k && l n D. rü l tü l e rden, mek an i k t i t r#$ i m l e rden etk i l enmey i ş i * ve mesafenin mutlak olarak 1/İ@0 mm art imi ar la. çözülebilmesi ve con t re< l ed i l eb i l mes i a i b i baz i avanta j l a r i bu l ummuştu r. Anahtar kelimeler : Durum.. Wı\ > Gözucıo Ev bilais&y&ri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIGITAL POSITION.ENCODER KflRSLI, Vedat Mehmet M.S. in Electrical and Electronic En-aineerina Supervisor1 Assoc. Prüt*. Dr. Celal KQRfiSLI February 1SSS* 53 Paaes In various Phases of automated Mass production rötara or linear i 'Ate 1 1 i -a ence obtained from mechanical system is concerted into diaital form by various electronic means. However, *in production increasing demand for quality control require* more accurate and serviceable measurin-a instruments. I ii this thesis j desian of a diaital position encoder is presented in that position monitorin-a is performed by a disk coded with a new version of Gray Code. With the aid of a- t'tikrocompu.ter“ position of a mechanical unit a eared to a shaft is controlled with ±339.33 mm ranae at a maximum speed of İ3.' rpm. This system is observed to exhibit some advantages over conventional incremental system that it is less immune to electrical noises and mechanical vibrations.» and position «ncoditvai and control I ina is performed in absolute I/”!©*“} mm iiicrem»si(”its. K-sy words ; Position.. Shaft.- Encoder^ Microcomputer. O")