Timur'un Anadolu seferi ve Ankara savaşı
Tamerlane's Anatolian campaign and war of Ankara
- Tez No: 159982
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN İZGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
11 ÖZET 1370 senesinde Semerkand'da tahta çıkan Timur, saltanatının ve seferlerinin meşruiyetini Cengiz soyundan gelmek ve Moğol împaratorluğu'nu yeniden tesis etmek iddiasma dayandırmıştı. Mezar taşına kazman şeceresi onun yedinci atasını Cengiz Han soyuna bağlamaktadır. Dolayısıyla Moğol mirasına sahip çıkmak onun devletine hayat veren tek unsurdu. Bunun içindir ki genelde Cengiz Han'ın Moğol İmparatorluğu, özelde ise Çağatay ve İlhanlı tahtları onun askeri seferlerinde temel hedefler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir zamanlar İran, Irak ve Azerbaycan topraklarına hükmeden İlhanlı ülkesine sahip çıkma siyaseti onu bölgenin diğer güçleri olan Altm Ordu, Memlûk, Kadı Burhaneddin ve Osmanlı devletleriyle karşı karşıya getirmişti. Timur tehdidi karşısında bir savunma ittifakı kuran bu güçler, Sivas hakimi Kadı Burhaneddin Ahmet ve Memlûk sultam Berkuk'un ölümlerine kadar Timur'u bölgeden uzak tutmayı başarmışlardı. Ancak Timur'un 1395'te Altın Ordu üzerine yaptığı başarılı seferi ve 1398-9'da bu iki hükümdarın âni ölümleriyle dağılan ittifak, bölgeyi tekrar Timur tehdidine açık hale getirmişti. Bu durumda Osmanlı padişahı Yıldırım Bâyezid topraklarının doğusunda Timur tehdidine karşı bir güvenlik çemberi oluşturmak için Sivas, Erzincan ve Malatya mıntıkalarını hakimiyet sahasına katmıştı. Osmanlı padişahının özellikle Erzincan'a müdahalesi Timur tarafından İlhanlı mirasına bir tecavüz olarak kabul edilmiş ve ilişkiler çıkmaza girmişti. Diplomasi bu sorunu çözemeyince taraflar savaşa karar vermişti. 28 Temmuz 1402'de meydana gelen savaş Osmanlı ordusunun hezimetiyle neticelenmişti. Akabinde Timur'un Anadolu'daki askerî ve idarî faaliyetleri Osmanlı Devleti'nin fiîlen sonunu hazırlamıştı. Osmanlı için savaşın sebepleri hafif, sonucu ağır olmuştu. Fetret Dönemi, Düzmece Mustafa Olayı ve Şeyh Bedreddin İsyanı gibi siyasî ve içtimaî buhranlardan sonra devletin yemden tesisi yaklaşık yarım asır gerektirmişti.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Ascended the throne in 1370 in Samarand, Timur depended the legitimacy of his sovereignity and military expeditions on the claims of being a descendant of Chingiz Khan and reestablishing the Mongol Empire. The family tree on Timur's gravestone connected his seventh ancessor to the line of Chingiz Khan. In this respect, the claim on the Mongol heritage was the unique factor giving life to his state. For this reason, generally Chingiz Khan's Mongol Empire, and peculiarly Chatayid and Ilkhanid thrones appear as basic goals of his military expeditions. The policy of holding the Ilkhanid territory that included Iran, Iraq and Azerbaijan confronted him with the regional powers of the Golden Horde, Mamluks, Ottomans and Sultan Ahmed of Sivas. Against the threat of Timur these states established an alliance of defense and had succeeded in keeping him off from the region until the deaths of both Kadi Burhaneddin of Sivas and the sultan of the Mamluks Berkuk. However the collapse of the alliance as a result of Timur's successful expedition against the Golden Horde in 1395 and unexpected deaths of mentioned rulers in 1398-9 put the the region again under Timur's menace. In this situation, the Ottoman sovereign Yıldırım Bâyezid took Sivas, Erzincan and Malatya for constituting a security line in the east of his dominions against the Timur's threat. Especially the intervention of Ottoman ruler to Erzincan accepted by Timur as a violation to the Ilkhanid heritage and mutual relations became deadlocked. When the diplomacy was unable to solve the problem, the sides dediced on war. In July 28th, 1402 the war in the Çubuk Plain resulted in defeat of the Ottoman army. Later Timur's military and administrative activities in Anatolia actually paved the way for the end of the Ottoman state. The reasons of the war were insignificant, but the results were serious for the Ottomans. Reestablisment of the state needed half a century after the political and social crisises of the Civil War, False Mustafa Event and Sheik Bedreddin's Revolt.