Küçük ölçekli üretimdeki işçiler üzerinde kır-kent ilişkisinin sosyo-kültürel etkileri
Socio-cultural impacts of rural-urban relationship on labourers engaged in small/scale production
- Tez No: 159981
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. SİBEL ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET CAN, Gazi. Küçük Ölçekli Üretimdeki İşçiler Üzerinde Kır-Kent ilişkisinin Sosyo-Kültürel Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. En genel haliyle ifade edilecek olursa, bu çalışmada, 20. yüzyılın ikinci yarısıyla birlikte hızla yaygınlaşan ve kapitalist ekonomi içinde ağırlıklı bir yer kaplayan küçük ölçekli üretim alanındaki sınıf-kültür ilişkisine sosyo-kültürel örüntüler ışığında bakılmaya çalışılmıştır. Söz konusu sosyo-kültürel örüntüler ise temelde kırdan kente göç olgusu etrafında ele alınmıştır. Bu bağlamda, işçilerin, özellikle küçük ölçekli üretim alanında istihdam olurlarken, kentlerde karşılaşılan yeni koşullara uyarlanma ve tutunma için klientalist ilişkilerden, akrabalık,“hemşehrilik”, aile ilişkilerinden nasıl yararlandıkları, bunları birer uyarlamm aracı olarak nasıl kullandıktan ön plana çıkmıştır. İşçilerin, bu tür araçlarla kentin hem yeni sosyo-kültürel hem de yeni ekonomik koşullarına uyarlanırlarken, aynı zamanda bunları yeniden ürettikleri görülmüştür. Kapitalist üretim tarzı da yeniden üretilen bu sosyo-kültürel örüntü ve ilişkileri, işçilerin yeni kapitalist ilişkilere uyarlanımlarına zemin hazırlayıcı olgular ve motifler olarak kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu çalışma gerçekleştirilirken, öne sürdüğü hipotezi bağlamında sorunu farklı boyutlarıyla ele alan çeşitli kuramsal çalışmalarla, alan çalışması verilerinden de faydalanan çeşitli çalışmaları kapsayan geniş bir literatür araştırması yapılmıştır. Öte yandan bu çalışmanın ileri sürdüğü hipotez birebir alan çalışması yapılarak sulanmıştır. Anahtar Sözcükler Enformel sektör, Küçük ölçekli üretim,“Hane (ev) içi üretim, Göç, Akrabalık, ”Hemşehrilik“, Aile, Klientalist ilişkiler, ”İlişki ağlan", Eklemlenme.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT CAN, Gazi. Socio-cultural Impacts of Rural-Urban Relationship on Labourers Engaged in Small-Scale Production, Thesis for Master's Degree, Ankara, 2005. Speaking in broadest terms, the present study tries to look at, in the light of socio-cultural patterns, the class/culture relationship in the field of small-scale production which, starting from the second half of the 20th century has been spreading rapidly and gaining further weight in capitalist economics. The“socio-cullural patterns”, in their part, are basically addressed in the context of rural-to-urban migration. In the same context, while labourers are being employed especially in small-scale production, they appear to be making use of various forms of relations including clientalism, family and kinship ties and“fellow townsmanship”as instruments of coping up with and adapting to their new urban environments. While adapting to new urban conditions in both socio-cultural and economic terms, labourers in small production are also observed to reproduce these relations. The capitalistic mode of production, on its part, is using these continuously reproduced socio-cultural patterns and relations in line with its own needs as grounds and motifs through which labourers adapt to new forms of capitalistic relations. While conducting this study, there was a rather wide revisit to the relevant literature including various theoretical studies addressing the issue in its different dimensions and findings of field surveys in the context of the hypothesis put forward. The same hypothesis was also tested through a directly corresponding field survey. Key Words Informal sector; small-scale production, home-based production, migration, kinship relations,“fellow townsmenship”, family, networks, household (home), articulation.