Razi tefsirinde insan tabiatı ile ilgili ayetlerin yorumları
The interpretation of the verses concering the human nature in the exegesis al-Razi
  1. Tez No: 160041
  2. Yazar: ENVER BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, insan tabiatı ile ilgili ayetlerin yorumları Razi tefsirine göre ele alınmıştır. Tez; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş kısmında araştırmanın önemi ve metodu üzerinde durulmuştur. 1. Bölümde, Razi tefsirinde insan tabiatına ilişkin olumlu nitelikler incelendi 2. Bölümde, Razi tefsirinde insan tabiatına ilişkin olumsuz nitelikler incelendi Sonuç bölümünde ise, Razi'nin konu ile ilgili yorumları değerlendirilip, bir neticeye varılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the interpretations of the verses concerning the human nature according to the Qur'anic exegesis ofFakrh al-din al-Razi are dealt with. This thesis is comprised of introduction, two chapters and conclusion. tn the introduction, the significance at the method of the research are given. İn the first chapter, we have dealth with some positive aspects of the nature of human being in Razi's Exegesis İn the second chapter, on the contrary, we have studied negative aspects of the nature of human being as exposed in Razi's Exegesis. tn the concluding chapter, we have evaluated commentaries ofRazi on the subject, arriving at a general result