Hz. Peygamber dönemi Kur'an'ın yazım tarihi
The term of the Prophet Qur'anic spelling history
  1. Tez No: 160040
  2. Yazar: NECATİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Akbaş, Necati, Hz. Peygamber Dönemi Kur'an'ın Yazım Tarihi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 111 s. ÖZET Bu çalışma, Kur'an Tarihi araştırmalarının çıkış noktasını oluşturan“Hz. Peygamber Dönemi Kur'an'ın Yazım TarihP'nin betimsel olarak incelenmesi sonucu oluşturulmuştur. Vahyin ilk inişinden Kur'an'ın bir kitap haline getirilmesine kadar geçen zamanda, ”Hz. Peygamber Dönemi Kur'an'ın Yazım Tarihi"nin bir süreç olarak ele alınıp incelenmesi, bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı; genel özellikleri itibariyle Kur'an Yazım Tarihi'nin bir betimlemesini yapmaktır. Hz. Peygamber dönemi tahlil edilerek ve bu dönemde yapılan çalışmalar ortaya çıkarılarak, dönemin Kur'an Yazım Tarihi'ndeki öneminin tespit edilmesi, bu çerçevede incelenecek konulardandır. Geçmiş dönem Kur'an Tarihi araştırmalarının bugüne olan yansımaları olduğu gibi, bugünün ilgili araştırmalarının da ileri ki dönemlerde uzun tahlillere konu olacağı şüphesizdir. Biz de bu gerekçeden yola çıkarak, ilgili dönemi bilimsel bir incelemeye tâbi tutmak istiyoruz. Araştırmamızın, bu dönem ile ilgili yapılacak çalışmalara uygun veriler sunmasını ve faydalı olmasını ümit ediyoruz. 110
Özet (Çeviri)
Akbaş, Necati, The Term Of The Prophet Qur'anic Spelling History, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, 111 p. ABSTRACT This study is formed Qur'anic history studies begining,“the term of the Prophet Qur'anic spelling history's come into being of descteptive examination result. Progress from first revelation were came to bring as a formation of Koran ”term of the Prophet Qur'anic spelling histories to take up study of progress, this study is form of topic. This studies' goal to descriptive of Qur'anic spelling histories genaral attirubutes.term of the Prophet to analys and expose this term's study and this term make firm of importance of Qur'anic spelling history is topic of study in this frame. Like the past term of Qur'anic history researches has reflection on todays, it is doubtless that todays' related research will be subject to more analysis in the future too. So we start out this fact, we need to examine (study) the mentioned term. We hope that our study(examination) has suitable and helpful data for next studies. 111