Baş-boyun ve ösefagus malign tümörlerinde sitostatik tedavi
- Tez No: 160091
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
1982-1984 yılları ara sanda Kulak Burun Boğaz polikliniğine müracaat eden baş-boyun ve özefagus kanserli 1? basta Kulak Burun Boğaz servisine yatırılarak sitostatik ilaç tedavisi tatbik edilmiştir. Bu hastalar 1 yıl müddetle takip edilmişlerdir* Vakalarımızın 12 tanesine yanlız kemoterapi, 4 tanesine radyoterapi + kemoterapi, 1 tanesinede cerrahi + radyoterapi -t- kemoterapi uygulan mıştır. Çalışmamızda kemoterapinin baş-boyun ve özefagus kanserleri üzerindeki etkileri araştırılmış yanlız kemoterapi uyguladığımız 6 vakada tümörde küçülme ve sübjektif şikayetlerde azalma tesbit edilmiştir. Diğer $ vakada ise herhangi bir iyileşme görülmemiştir. Şua + kemoterapi veya cerrahi + radyoterapi ? kemoterapi uygulanan vakalarda ise daha belirgin bir iyileşme gözlenmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda kemoterapinin tek başına yeterli bir tedavi şekli olmadığı, kemoterapi yanında cerrahi ve radyoterapi tedavisinin de gerektiği, bu konbinasyonla çok daha iyi neticeler alınabileceği kanaatine vardık. ı\ ,j-sı \r
Özet (Çeviri)
17 patients with head-necfc and Esophagus carcinoma who applied to Ear-Nose-Throat polyclinic between years 1982 and 1934- were hospitalized and treated with sytostatic chemotherapy* These patients were followed up for one year* Of our 12 cases only chemotherapy, of our 4 cases combined irridation therapy and chemotherapy and in the remaning case combined surgery* radiotherapy and chemotherapy have been applied. The effects of chemotherapy on the carcinomas of head-neck and esophagus were investigated in our study. In 6 cases decrease in I size of tumor and subjective! complaints were determined.No healing was reported in the other 6 jcases.More prominent regressions have been observed m cases to which combined radiotherapy ? chemotherapy or surgery + radiotherapy +chemothrapy was applied. According to the results of our study v chemothrapy is not a effective treatment method alone and surgery and radiotherapy is needed in conduction with chemothrapy and we were convinced to get better results with combined treatments»