Süleyman Mabedi
Solomon Temple
  1. Tez No: 160130
  2. Yazar: MUHAMMED GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET GÜNGÖR, Muhammed,“Süleyman Mabedi”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof Dr. Mustafa ERDEM, VI + 156. Bu çalışma, Yahudiliğin ana unsurlarından biri olan Süleyman Mabedi'ni deskriptif metodu kullanarak ele almaktadır. Tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında, çalışmanın amaç ve öneminin yanında metodundan bahsedilmiştir. Ayrıca dinlerdeki mabed olgusu hakkında da bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Davud'un, Ahit Sandığı ve Tanrı için görkemli bir mabed yapmak istemesi ve bu isteğin oğlu Süleyman tarafından gerçekleşmesi anlatılmıştır. Bunun yanında, Süleyman tarafından inşa edilen Mabed'in mimari özellikleri ele alınmıştır. ikinci bölümde, Süleyman Mabedi'nin tarihi incelenmiştir. Mabed'in yıkılması, Yahudilerin Babil'e sürgüne gönderilmesi ve sürgün dönüşünden sonra Mabed'in tekrar inşa edilmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Yaklaşık beş asır sonra Roma Kralı Herod'un Mabed'i eski görkemine kavuşturmak için yeniden yaptırmasından bahsedilmiştir. Süleyman Mabedi'nin M.S. 70 yılında Romalılar tarafından yıkılması ve günümüze kadar yıkık bir durumda olan Mabed'in günümüzde yeniden inşa edilmesi düşüncesi de bu bölümde anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Yahudilerin sadece bu Mabed'de icra ettikleri ibadetler ve zaman içinde Mabed ile ilgili ortaya çıkan uygulamalar anlatılmıştır. Bunun yanında, Süleyman Mabedi'nin Yahudiler için önemine değinilmiştir. Süleyman Mabedi'nin, İslam literatüründeki yeri belirtilmiş ve bununla ilgili olarak Kubbetü's Sahra ve Mescid-i Aksa anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÜNGÖR, Muhammesi,“Solomon Temple”, M. A. Thesis, Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ERDEM, VI + 156. This research investigates descriptively Solomon Temple which is one of the main elements in Judaism. The thesis consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction of the thesis, the aim and the importance of the research as well as its method were mentioned. In addition, temples in religions were discussed briefly. In the first chapter, it was investigated that David had wanted to build a magnificent temple for the Ark of the Covenant and God, and that this desire had been realized by his son Solomon. In addition, architectural features of the Temple built by Solomon were explained. In the second chapter, the history of the Solomon Temple was investigated. That the Temple had been demolished, Jews had been sent into exile to Babylon, and the the Temple had been rebuilt after returning the exile was discussed. It was explained in this chapter that the Temple had been demolished by Romans in A.D. 70, and today, the thought for rebuilding of the Temple which has been in ruins was mentioned. In the third chapter, the worships which Jews have performed in the Temple and practices which appeared in time relating to the Temple were studied. Also, the importance of Solomon Temple for Jews was explained. The place of Solomon Temple in the Islamic literature was clarified, and relating to this, Qubbat-al Sakhra and Al-Masjid al-Aqsa were investigated. In the conclusion, a general evulation was made.