Fotoğrafta zaman ve hareket
The time and motion at photography
- Tez No: 160441
- Danışmanlar: PROF. TUNÇ TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
V ÖZET Fotoğraf bağlamında Zaman ve Hız konularını incelemek, fotoğrafçılığın başlangıcından, emekleme dönemlerinden, günümüze değin geçen tarih içinde önemli kilometre taşlarına bakmayı gerektirir. Sanayi devriminden sonra ivme kazanan teknoloji, fotoğrafın icad edilmesiyle yeni bir çağın açılmasına sebep olmuştur. Görüntünün kaydedilebilmesi ve çoğaltılması başlangıçta bir sorunken ve hareket olgusu yanlış algılanmaktayken, geliştir ilen fotoğraf teknolojisi hem giderek hızlı hareket eden objeleri yakalamaya hem de fotoğraf çekme yollarının daha pratik biçimlerde yapılmasına olanak sağlamıştır. Hareket eden konulan bir anlamda dizginleme ve fotoğrafık kayıt altına alma çabaları, hareketin analiz edilmesine yol açar. Hareketin analizi ise birbirinden farklı iki önemli sahayı etkiler, îlki Bilim ve ikincisi Görsel Sanatlar. Bilim alanındaki etkileri; sibernetik biliminin gelişmesi ve robot üretimesinden, bant üzerinde seri fabrika üretimlerinin modellenerek tasarlanmasına kadar önemli konuları kapsar. Görsel Sanatlar üzerindeki etkileri ise başta Resim sanatı olmak üzere, Rönesans'tan beri edilen tek izdüşümlü perspektif kaçışın ötesinde, uzay ve zaman olgularının; kişiden kişiye, konumdan konuma değişen bir görme ve algılama sürecinin dışavurumu olarak tüm sanat dallarını etkilemiştir. Fotoğraf teknolojilerinin gelişimi, özellikle emekleme döneminin aşılmasından sonra, 20.yy 'in başlamasıyla fotoğraf makinelerinin ve bilgilerin kitlelere daha fazla yayılmasına olanak sağlar. Fotoğraf Sanatının da sürekli yeni olgular peşinde koşarak bakış açısını yenilediği görülür. Fotoğraf ektileği kadar diğer sanatlardan da etkilenir. Kaçınılmaz hızlı değişimler gerçekleşir. Başlangıcından beri değişmeyen şey:insan'ın görmediği ya da göremediği konular karşısında gözlem yapabilme şansı elde ettiği anda karşılaştığı şaşkınlık ve yaşadığı duygudur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Searching on“The Time and Motion at Photography”is need to look at the miles stones of the history of photography. After the Industrial Revolution technological improvements became reason to open a new era by the invention of photography. At the early days of that invention, capturing and having quick multi copies of the image wasn't practic and easy. In the beginning of the 19 th century, artist had some difficulties on drawing moving objects and had some wrong interpretations to percept the motion. Endeavors and achieve ments on capturing moving objects and simplifying the techniques of shooting, directs sci entists and photographers to research, intensive on motion and analysing the sequences of motion. Experimenting and analysing the motion, effects two main directions, Science and Visual Arts. At Science, cybernetics, robotics and mass factory production designs are born and developed by the analysis of: the moving parts of humans, machinery and the other liv ing beings. After analysing the motion, Visual Arts perceptions had shifted on alternative dimentions rather than a traditional Renaissance perspective. On painting, Futurists and Cubists had interpretted the surrounding and the objects in time and space perspectives with relativity. Thus affected all Visual Arts. At the beginning of the 20 th century, cameras and knowladge of photography widespreaded to the common. By its own rapid improvements Photography as an Art has also had new visions, new perceptions, directions and changed a lot. But one thing remains still: Human is always curious on the things that never sees. And whenever a human has a chance to see the unseen, it always suprises and experience inten sive feelings.