Cumhuriyet Döneminde Van Emniyet Müdürlüğü
Repuclic of Turkey Period Van Police Department
  1. Tez No: 160638
  2. Yazar: ÖNDER MAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASANBALA SADIKOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET CUMHURİYET DÖNEMİNDE VAN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Yüksek Lisans Tezi YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Önder MAÇ Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hasanbala SADIKOV OCAK-2005 10 Nisan 1845 yılında yayımlanan ve yabancı elçilik görevlilerine bir tezkere ile gönderilen“Polis Nizamnamesi”ile ilk defa Polis adı altında Zabıta Teşkilatı kurulmuştur. Bu dönemde kuruluşları başka başka olan makamlarca yürütülen zabıta hizmetlerinin birleştirilmesi maksadıyla Zaptiye Müşiriyeti kurulmuştur.. Bu teşkilatın kurulmasıyla İstanbul ve taşradaki zabıta kuruluşları yeniden yapılanmıştır. Zaptiye Nezareti başlangıçta sadece İstanbul'un asayişinden sorumlu iken 1885 yılından itibaren taşrada da kuruluşunu tamamlayarak hizmet ağım genişletmiştir. 22 Temmuz 1909 yılında çıkarılan İstanbul Vilayeti ve Emniyet-i Umumiye Müdüriyeti Teşkilatına Dair Kanun ile Zaptiye Nezareti kaldırılarak yerine Dahiliye Nezaretine bağlı ve ülkeye şâmil Polis Teşkilatının işlerini yürütmeye görevli "Emniyet-i Umumiye Müdürlüğü ve İstanbul Vilayetine bağlı bir Polis Müdürlüğü kurulmuştur. Bugünkü polis teşkilatı, 12 Haziran 1937 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununa göre yapılanmıştır Van ilinde 1932 tarihine kadar ilin emniyet teşkilatı Serkomserlik iken 1 Eylül 1932 tarihinde yürürlüğe giren 2049 sayılı Polis Teşkilatı Kanunu gereğince 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne dönüştürülmüş ve 23 Ağustos 1932 tarihli kararname ile Van 3. Sınıf Emniyet Müdürü olarak Gaziantep Polis Müdürü Şerif Nimet atanmıştır. Terör örgütleri ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Van'da da faaliyetlerini sürdürmektedir. Van'da PKK-Kongre Gel terör örgütü ve Hizbullah terör örgütü olmak üzere 2 adet terör örgütü faaliyette bulunmaktadır. Van ilinde merkezde 16, ilçelerde 6 olmak üzere toplam 22 Emniyet Teşkilatı mensubu bugüne kadar şehit olmuştur. Diğer illerde çalışan 6, yurtdışı görevinde bulunurken 1 olmak üzere toplam 7 Emniyet Teşkilatı mensubu Van ili dışında şehit olmuş mezarları şu an Van'da bulunmaktadır. Ayrıca Van'da askerlik görevi yaparken de 2 Emniyet Teşkilatı mensubu şehit olmuştur. Bu çalışmada Van Emniyet Müdürlüğü tüm yönleriyle araştırılmaya çalışılmış bulunabilen tüm bilgilere ve belgelere yer verilmiştir. 149Anahtar Kelimeler : Polis, Zabıta, Van, Şehit, Emniyet, Sayfa Adedi : 178 150
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPUBLIC OF TURKEY PERIOD VAN POLICE DEPARTMENT Master Thesis SOCIAL SCIENCES INSTITUTE OF YUZUNCU YEL UNTVERCITY By Önder MAÇ Thesis Manager : Prof.Dr. Hasanbala SADIKOV MARCH-2005 With the“Police Regulation”which issued on 10 April 1845 and has been send to the foreign officers, the constabulary had been estableshed fort he first time under the name of police, The Zabıta Müşüriyeti had been estableshed in order to unite the constabulary services carried out by different foundations. With estableshed of that organization the costbulary structures in Istanbul and provinces had been reorganized. At the beginning while Zaptiye Nezareti was responsible just for the peace of Istanbul, from 1855 it compeleted its organization in province and enlarged the service net. With the law issued on 22 July 1909 about Istanbul Providence and General Safety organization, the Zaptiye Nezareti was removed instead of that a police head Office depending on Internal Affairs Ministry which its duty is ensuring the safety service throughout the country. In today the police organization had been organized regarding to the (3201 numbered) Safety Organization Law which issued and came into force on 12 June 1932. Up to 1932 year while the safety organisation in Van was commissionership, in accordance whith the (2049 numbered) police organization law issued on 1 September 1932, it has been transformed 3. class Safety Head Office and Gaziantep police manager Şerif NİMET had been appointed to Van by the decision issued on 23 August 1932. The terrorists Networks keep up theirs activity in Van as throughout the country. Two terrorists Networks have been keeping up theirs activity in Van, one of both is PKK Kongra-Gel and other is Hizbullah. Up to today total 22 safety organization members had been martyr, 16 members of them in Van centre and the others in districts of Van. 6 members who work in other province and one member who works abroad total 7 members have been martyr out of Van and theirs thombs are now in Van. In addition two member of safety orfanisation have been martyr while carriying out their military service in Van. In this studying Van Police Department has been searched by all sides and has been given place to all knowladge and documents that can be found. 151Keywords : Police, Constabulary, Van, Martyr, Security Pages : 178 152