Yugoslavya'nın dağılma süreci
Disintegration of Yugoslavia
  1. Tez No: 160637
  2. Yazar: CEMİLE HALİLOVİÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ÇEMREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Tezde Yugoslavya'nın dağılma süreci ve uluslararası kamuoyundaki yansımaları incelenmiştir. Çalışmamızı Yugoslavya'nın kuruluşundan başlatmak, ülkenin kırılgan yapışım anlamak için gereklidir. Yugoslavya Doğu Blok'u içinde Tito'nun liderliğinde nev'i şahsına münhasır bir ülke olmuştur. Birinci bölümde Kral Aleksander Karaçorceviç döneminden başlamak üzere II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan gelişmeler ve Yugoslavya'nın kuruluş süreci tarihsel perspektifte ele alınmıştır. Tito'nun politikaları ve ölümünden sonra Yugoslavya'da başlayan sorunlar ayrıntıları ile incelenmiş ve dağılma süreci üzerine etkileri irdelenmiştir. İkinci bölümde Yugoslavya'nın Kominform'dan ihracı ile başlamak üzere Bağlantısızlar Hareketinde yeri ve önemi incelenmiştir. Uluslararası kamuoyunda Bağlantısızlar Hareketi ile Doğu Bloku'ndan ayrı olarak rol alan Yugoslavya'nın batılı ülkeler, İslam ülkeleri ve uluslararası örgütler ile ilişkileri incelenmiştir. Bu devletlerin ve uluslararası aktörlerin dağılma sürecindeki rolleri de ayrıca ele alınmıştır. Bu soğuk savaş sonrası dünyanın şekillenişi hakkında bize oldukça önemli tespitler yapma imkanı vermektedir. Son bölümde ise dağılma sürecinde yaşananlar tarihsel seyir içinde önceki bölümlerde elde ettiğimiz bulgular ışığında incelenmiştir. Bu bölümde gelecekte Yugoslavya'dan“bakiye”sorunların neler olabileceğine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis disintegration process of Yugoslavia, its impacts and reflections on international arena will be examined. Due to understand sensitive character of the Yugoslavia, I will trace the restropective historical methods. It will focused on that Yugoslavia under the rule of Tito was a unique case. The thesis will be consisted of three chapter. In the first chapter, it will given historical backgorund of Yugoslavia by starting at Aleksander Karaçorçeviç. Policies of Tito and problems which came on the scene after the death of him will analyze with details. Furthermore, its influences on disintegration process will be examined. In the second chapter, Yugoslavia's significant role in Non- Alignment Movement will be studied by starting at the time that Yugoslavia discarded from the Cominform. There are parts about Yugoslavia's relations with Western countries, Islam countries and international organizations. Moreover, roles of these countries and actors in the disintegration process will be mentioned. In the last chapter whole of distegration process will be evaluated. First two chapter will pave the way for comprehensive conclusions. It is attempted to foresight about problems after the disintegration.