Kemalpaşa bölgesi kiraz plantasyonlarının P-K-Ca-Fe ve Zn yönünden beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve bu elementlerin mevsimsel değişimleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 16064
  2. Yazar: LEVENT TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAFET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırma, İzmir-Kemalpaşa bölgesindeki en yaygın kiraz çeşitleri olan Salihli ve Sapı Kısa'da yaprak analizleriyle bir vejetasyon sürecinde besin maddeleri içeriklerini saptayarak, beslenme yönünden genel bir değerlendirmeyi sağlamak ve daha sonra yapılacak gübreleme çalışmalarına temel nitelikte, en uygun örnek alma zamanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, 5 kiraz bahçesinden 25 'er gün aralıklarla toplam 4 devrede saplarıyla birlikte 40 yaprak örneği ve yaprak örnekleriyle aynı zamanda olmak Üzere 40 toprak örneği alınmış ve bu örneklerde fiziksel analizlerin yanı- sıra P, K, Ca, Fe ve Zn analizleri yapılarak, yaprakların ve toprakların besin element düzeyleri, yapraklardaki elementlerin mevsimsel değişimleri ve stabil dönemleri belirlenmeye çalışılmıştır. Toprak analiz sonuçlarına göre, bahçelerde P, Ca, Fe ve Zn yönünden önemli beslenme sorunları mevcut değildir. Ancak 3 bahçede K yönünden noksanlık sorunu vardır. Yapılan yaprak analiz sonuçlarına göre stabil dönemde yaprakların besin maddesi kapsamları; Salih ve Sapı Kısa'da sırasıyla %P 0.175-0.300, 0.195-0.330, %K 0.94-1.40, 1.02- 1.72, %Ca 1.00-1.70, 1.04-2.00, Fe (ppm) 162-241, 159-203, Zn (ppm) 20-29, 17-26 olarak tesbit edilmiştir. Bu sonuçlara göre ağaçlarda K dışında önemli bir beslenme sorunu olmadığı söylenebilir. Yaprak aya ve saplarında yapılan analizler sonucunda bir vejetasyon döneminde P ve K'nın düşme, Ca'un yükselme eğiminde olduğu saptanmıştır. Mikro elementlerden Fe, yaprak 5960 ayalarında artarken yaprak saplarında düşüş göstermiş, Zn ise hem ayada hem sapta mevsim boyunca azalmıştır. Aya ve saplarda mevsimsel döngüleri incelenen söz konusu elementler 10 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında bir stabil dönem oluşturmuşlardır. Bu dönem beslenme teşhisi amacıyla en uygun yaprak örneği alma dönemidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out to have a general evaluation from the nutrition point of view by determining the nutrients through leaf analyses, of“Salihli”and“Sapı Kısa”, the most common cherry variaties, in the Izmir-Kemal- paşa region, during a vegetation period, and to determine the most appropiate time to take samples as a basis for the future fertilizing programme. During the research, fourty leaf samples with their petiols and simultaneously fourty soil samples have been taken from five cherry plantations in total four periods with twenty-five-day intervals. In these samples P, K, Ca, Fe and Zn analyses have been performed to determine their seasonal changes and stable periods. According to the results of the soil analyses, there aren't any important nutritional problems in the plantations from the P, Ca, Fe and Zn point of view. However, in three of the plantations K deficiency were observed. According to the leaf analyses results the nutrient ratios of the leaves in stable period were determined in both variaties Salihli and Sapı Kısa respectively as: %P 0.175-0.300, 0.195-0.330, %K 0.94-1.40, 1.02-1.72, %Ca 1.00-1.70, 1.04-2.00, Fe (ppm) 162-241, 159-203, Zn (ppm) 20-29, 17-26. In the light of these results it can be said that apart from K, there is no important nutritional problem in the trees. The leaf and petiol analyses have showed that in a vegetation period the amounts of P and K have a tendency to decrease and the Ca to increase. Fe, one of the microelements 6162 has increased in the leaf while decreasing in petiols. On the other hand Zn has decreased both in the leaves and petiols throughout the season. The mentioned elements whose seasonal changes have been examined in both leaves and petiols showed a stable period between the dates June 10 and July 4. This period is the most suitable one to take leaf samples for nutritional diagnosis.