İzmir ve yakın çevresinde besi sığırcılığı yapan işletmelerde en karlı besi süresinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 16068
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmanın amacı, gelir ve masraf unsurlarına dayalı olarak, izmir ve çevresinde uygulanmakta olan besi dönemlerinin herbirinde elde edilen net kârlara göre en kârlı besi süresinin saptanmasıdır. İşletmeler besiye alınan hayvan sayısına ve mevcut besi dönemlerine göre gruplandırılmıştır. İşletmelerin çeşitli özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak işletmelerin karşılaştığı sorunlar ve olası çözüm yolları ele alınmıştır. ABSTRACT The main purpose of this research is to determine the most profitable cattle fattening period, taking net profits for each period in which farmers in Izmir and nearby operate into account depending on cost and return items. The farms have been grouped by the recent -umber of owned cattle and the applied fattening period and examined according to some aspects. In addition, some problems faced by the farmers have been reviewed and some possible proposals have been given.
Özet (Çeviri)