Fiyat seviyesinin mali teorisi
Fiscal theory price level
- Tez No: 160680
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİKE BİLDİRİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET FİYAT SEVİYESİNİN MALİ TEORİSİ Klasik yaklaşım, enflasyonun her zaman ve her yerde parasal bir olgu olduğunu ve çözümünün para politikalarıyla sağlanacağını belirtmektedir. 1980'lerden İtibaren tartışılmaya başlanan FTPL teorisinde, fiyat seviyesi mali politikaların etkisi altındadır; mali politikaların Ricardocu olup olmaması ise fiyat istikrarının yakalanmasında önemli rol üstlenmektedir. Bir ekonomide mali politikalar baskın olduğunda, fiyat seviyesi zamanlar arası bütçe kısıtının dengeye ulaştığı noktada cari ve gelecek faiz dışı bütçe fazlaları tarafından belirlenmektedir. Öte yandan, bağımsız merkez bankası nominal faiz çapası gibi bir aktif para politikası takip ettiğinde izlenen anti enflasyonist politikalar fiyat seviyesinin daha da yükselmesiyle sonuçlanabilmektedir. Fiyat istikrarının yakalanmasında güvenilir maliye politikalarının ve mali disiplinin sağlanması önem taşımaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FISCAL THEORY OF PRICE LEVEL In mainstream economics, it is commonly accepted that inflation is always and everywhere a monetary phenomenon thus it cannot be solved without taking monetarist measures. FTPL theory suggests that price level is under fiscal pressures hence price stability is affected by the Ricardian and Non-Ricardian characteristics of fiscal authority. In Non-Ricardian regimes, price level is determined through the intertemporal budget constraint by current and future primary surpluses. On the other hand, without Ricardian fiscal policies, central bank independence and its anti-inflation policies can result in increasing price levels. In order to achieve price stability, fiscal dicipline and the credibility of fiscal authority plays a crucial role. IV