Menemen Ovası kapalı drenaj sisteminin istatistiksel karar teorisi ile planlanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 10310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
- 94 - ÖZET Bu çalışmada Bayes İstatistiksel Karar Teorisi (B. Î.K.T.) nin drenaj plânlamasında uygulama olanakları, Menemen Ovası Kapalı Drenaj Sistemi için gösterilmeye çalışılmıştır. Araştır mada Musy ve Ducksteine(l976, s. 317-326) tarafından verilen B.İ.K.T. nin göll en/zarar mı esas alan yaklaşımı ve Baş ve îpek (1990, s, 1-16) tarafından verilen tabansuyu seviyesi za rarını esâs alan yaklaşımı yöntem olarak kullanılmıştır. Her iki yöntemle optimum drenaj aralığı ve dren derinliğini bul lak suçlanmıştır» Çalışmada materyal olarak Menemen Ovası toprak, iklim, tarım sal ekonomi verileri kullanılmıştır. Menemen-Kesikköy Kapalı Drenaj Projesi içerisinde 30 ha. lık alan ovayı temsil etmek amacıyla seçilmiştir. Bu alanda ana örün olarak Buğday ve Pamuk yetiştirildiği varsayılmış, birim alandaki ürün fiyatının tah mini için İzmir Ticaret Borsası 1987 yılı değerlerinden, başlan gıç yatırım maliyeti için Köy Hizmetleri İ987' Birim Fiyat Cetvelleri ve Birim Piyat Tariflerinden yararlanılmıştır. İk lim değerleri için de Menemen Köy Hizmetleri Araştırma Ensti tüsü Meteoroloji İstasyonunun çok yıllık verilerinden yarar l anılmıştır. Toprak ve dren sistemi karakteristikleri açısın dan farklı değerleri içeren Değişken Grupları da materyal ola rak kullanılmıştır. Materyal bölümünde ele âlı/verilerin değerlendirilmesinde ilk olarak göll en/Z ararını esas alan yöntem kullanılmıştır. Taş kı ş Süresi Saturasyon Süresi ve Drene Edilme Süresinin toplamı olarak kabul edilmiştirfTabansuyunun düşürülme hızını bulmada ise Sine Kararsız Akış Eşitliği kullanılmıştır. Taşkın Süresi ile yüzde ürün kaybı ve parasal kayıp ilişkisi doğrusal kabul- 95 - edilmiştir.Parasal kayıba başlangıç yatırım maliyetinin o yıla düşen payı eklenerek elde edilen Kayıp Fonksiyonu, Plânlama Ka rarları dren aralığı ve dren derinliği kombinasyonlarına göre parasal kaybı tanımlamaktadır. Fakat Kayıp Fonksiyonunda göllenme. İN sebep olan yağış miktarı değişkeninde belirsizlik vardır. Bu belirsizliğin ortadan kaldırılmasında belli bir yağış mik tarının olabilirliğinin dağılış fonksiyonu kullanılmıştır. Bi nomial Dağılış olarak belirlenen ihtimal yoğunluk fonksiyo nuna göre Kayıp Fonksiyonunun beklenen değeri amaç fonksiyonu olarak tanımlanmıştır. Binomial Dağılışın parametrelerinin da ğılışı“ Prior Dağılış ”Beta - 1 dağılışına göre Amaç Fonk siyonunun beklenen değeri Bayes Riski ve bu riskin minimumunu veren plânlama kararı Bayes Kararı (optimum plânlama kararı) olarak alınmıştır. Materyal bölümündeki verilerin değerlendirilmesinde ikinci olarak tabansuyu seviyesi zararını esas alan yöntemden fayda- lanılmıştır.Tabansuyu hareketini tanımlamada De Zeuw (1958) eşitliği kullanılmıştır. Kayıp Fonksiyonu sulamaların en sık olduğu dönemde, tabansuyunun sistem tarafından indirildiği se viyeye göre, plânlama kararlarındaki parasal kaybı tanımlamak tadır. Kayıp Fonksiyonunda belirsiz değişken olarak günlük bit ki su tüketiminin tersi w m“ değişkeni ”alınmıştır. Bu değiş kenin örnek dağılış ve bu dağılışın parametrelerinin dağılışı normal dağılış kabul edilerek birinci yöntemle aynı yolla Bayes Riskleri ve Optimum Plânlama Kararları elde edilmiştir. Birinci modelle elde edilen Bayes Risklerinin araştırma alanında gözlenen toprak tiplerinde, başlangıç maliyetinin bir yıla düşen payını fazla aşmadığı görülmüştür. Bayes Riskleri R/N değerleriyle ve hidrolik iletkenlik değeriyle büyük ölçüde- 96 - değişmektedir. Bayes Kararları da R/N « 1/2 değeri hariç ge nellikle en geniş dren aralıklarına sahip kararlardır. R/N=l/2 değerinin üzerinde genellikle dren derinliği küçük kararlar seçilmektedir. Çeşitli toprak tiplerinde Bayes Karar ları da çok değişmektedir. İkinci modelle elde edilen Bayes Riskleri tabansuyu sevi yesinin optimum seviyenin üzerine indirildiği değişken grup ları ve plânlama kararlarında çok büyümektedir. Optimum seviye nin altına indirildiği durumlarda ise başlangıç yatırım mali yetinin bir yıla düşen miktarına yakındır. Bayes Riskleri çe şitli toprak parametrelerinin değişimine duyarılı ve Mm° de ğişkenlerinin değişimine daha az duyarlıdır. Bayes Kararları da araştırma alanı için en geniş dren aralığı ve dren derinli ğine sahip kararlardır. Bu çalışma sonucunda ; 1.- Bayes İstatistiksel Karar Teorisi teknik ve ekonomik açıdan dren aralığı ve dren derinliği kombinasyonunu bulmada geleneksel yöntemlere göre planlayıcılara avantajlar sağ lamakta olduğu görülmüştür. 2.- Araştırma alanı için optimum dren aralığı ve dren derinliği kombinasyonu birinci modelle 120 m. dren aralığı, 1.6 m. dren derinliği, ikinci modelle 120 m. dren aralığı, 1.8 m. dren derinliği olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
- 97 - SUMMARY The aim of this study is to show using Bayes statisticial Decission Theory (B.D.T) in Drainage Planning for Menemen Field Drainage Systems. In this research, two applications of B.D.T. are used. First Model, given "by Musy and Duckstein (1976) depends on damage of submersion Second Model, given hy^ Baş and İpek (1990), depends on damage of the level of Water table. Either first model and the second one is used to find optimal combination drain spacing and drain depth. Climate, Soil and Agricultural Economy data in Menemen are used in this research.For sampling Menemen Plain, one Research Area with 30 hectares is chosen in Menemen Kesikköy FieİÎİ Drainage Project.lt is assumed to grow wheat and cotton as the main crops in this area. To determine the values of crops. İzmir Commercial Exchange Values are used. To determine initial capital cost. It is profited by unit prices tables of Köy Hizmetleri.lt is profited by Mene men Regional Research Institute Meteorology Stations Values for Climatical data. In addition, Variable Groups that consist soil and drain system characteristics are used as material. For appraising values of material section, the method depending on damage of submersion is used first. It is assumed that duration of submersion is sum of saturation time and drainage time. To determine drainage rate, Sine Steady State Drainage Equation has been used. The relationships duration of submersion and percentage crop loss and finantial crop loss is assumed as linear. Loss Function is the sum of damage caused by the submersion of given crops result in from extreme- 98 - rainfall events and initial capital cost per year. Loss Function defines finantial loss for a specific planning decision (combination of drain spacing and drain depth) an extreme rainfall events. But there is uncertainity this events. To make away this uncertainity probability density function (p.d.f.) of likelihood of a specific value of rainfall event. Is used.and, p.d.f. is determined as Binomial Function. The expectiation of loss Function according to p.d.f. is defined as goal function. The expectiation of the goal function. The expectiation of the goal function over parameters of Binomial Function by Beta-I Distribution Function is defined Bayes Risk.Bayes Decision is taken as one which gives the minimum Risk Function. The second model depending on damage of water tables level has been used later.To define water table movement, De Zeuw (1958) equation is used Drainage Damage is assumed depending on water table level that the system drains in peak irrigation period. Loss Function consists of Drainage Damage and Initial Capital cost per year, nil the loss Function, m, variable, inver s of daily crop water consumption is taken as a chance variable. Sampling distrubution of *his variable, and, distribution of sampling distrubution parameters is assumed normal distrubution. Bayes Risk and Bayes Decision, optimum planning decision, at the same way in the case of first model. It seems Bayes Risk that is found first model follow initial capital cost per year. Bayes Risk's is greatly replaced with R/N value and hydraulic cohductivity value. Bayes Decissions are usually decision which have biggest drain spacing, except R/N = l/5 value. The chosen decissions over the R/fl ? l/l5 values are usually decissions that have small drain depth. Bayes Decissions have greatly changed in variate soil types.Bayes Risk's which has been found by the second model in variable groups and planning decission in which the drain system falls water table over the optimum level. Bayes Risk's follows capital cost per year when water table falls under optimum level. Bayes Risk's are sensitive change of different soil parameters but it is less sensitive change of wmM var i able. Bay e s Decissions are usually planning deeissions with largest drain spacing and deepest drain depth. The results can be summarized as follows. 1- Bayes Becission Theory can be used Drainage planning to determine technical and economical optimum drain spacing and drain depth combination. 2- For research area. It may be sugested 120 m. drain spacing and 1.6 m. drain depth according to first model, and, 120 m. drain spaccing and 1.8 m. drain depth according to second model