Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri bağlamında Ege sorununun hukuksal boyutu
The dimension related to law of Aegean problem in context of Turkey's relationships with European Union
  1. Tez No: 160693
  2. Yazar: MUSTAFA BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
VI ÖZET Türkiye ile AB ilişkileri bağlamında bir çok sorunun yanında potansiyel sorunlardan biri de Ege sorunudur. Ege konusunda Yunanistan ve Türkiye arasındaki uyuşmazlık birbirinden ayrı gibi görünmesine rağmen aslında doğrudan yakın ilişki içerisinde olan sorunları kapsamaktadır. Ege sorunlarının çözümlenmesinin zorluğu Ege Denizinin jeostratejik öneminden kaynaklanmaktadır. Bu deniz üzerinde iki ülkenin sahip oldukları alanların dağılımı sorunların çözümlenmesini zorlaştırmaktadır. Türkiye ile Yunanistan sağlıklı ve iyi niyetli bir zeminde buluşmadığı takdirde bu sorunların devam etmesi kaçınılmazdır. Bugüne kadar devam eden Ege sorunları : Karasuları, kıta sahanlığı, hava sahası, Doğu Ege Adalarının silahlandırılması ve gri adalar sorunlarıdır. Türkiye ile Yunanistan arasındaki uyuşmazlık uluslararası hukuk kurallarının uygulanması yoluyla çözümlenebileceğinden, Ege Denizi uyuşmazlığı özü itibarı ile Hukuksal bir uyuşmazlıktır. Nitekim Divan, Ege Denizi Kıta Sahanlığı Davası'nda iki devleti içine alan bir uyuşmazlığın siyasi unsurlarının bulunmasının doğal olmasıyla birlikte Türkiye ile Yunanistan'ın birbirlerine karşı talep ettikleri haklar bulunduğunu bundan dolayı taraflar arasındaki uyuşmazlığın hukuki uyuşmazlık olduğunu belirtmiştir. Ege sorunlarının rasyonel bir şekilde çözümlenebilmesi için Ege Denizindeki uyuşmazlıklara bir bütün olarak bakmak gerekmektedir. Çünkü Ege Denizindeki sorunlar birbirinden bağımsız sorunlar değil, aksine birbirini etkileyen sorunlardır. Dolayısıyla kıta sahanlığı, karasuları, hava sahası, adaların silahlandırılması ile gri adalar gibi sorunlara Ege statüsü nazarıyla bakmalı ve çözüm için birlikte değerlendirilmelidir. Yunanistan Uluslararası Adalet Divanı'na kıta sahanlığı sorununu sadece adalardan ibaret bir şekilde götürmüştür. Türkiye ise bütün bu sorunları bir paket halinde görüşmekVII istemektedir. Yunanistan ise Ege'de sadece kıta sahanlığı sorunu olduğunu iddia etmektedir. Yunanistan'ın AB üyesi olması, Türkiye'nin de AB'ye aday ülke olması sonucunda sorunun AB gündemine taşınması kaçınılmaz olmuştur. Türkiye'nin aday ülke olması, Yunanistan ile olan Ege sorununu bir an önce çözümlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Her ne kadar şu an Türkiye-AB ilişkilerinde Ege sorunları, Kıbrıs sorununun gölgesinde kalsa da müzakere sürecinde baş ağrıtacak önemli konulardandır. Yunanistan AB üyesi olduktan sonra Ege ve Kıbrıs sorunlarında AB'yi hep taraf yapmak için uğraşmıştır. Helsinki Zirvesinde ve Katılım Ortaklığı Belgesi'nde Yunanistan'ın uğraşısına rağmen Ege Sorunlarının çözümü ön şart olarak ön görülmemiştir. AB, Ege Sorunlarının çözümünde adres olarak Uluslararası Adalet Divanı'nı göstermiştir. AB'nin müzakere sürecinde konuyu bu bağlamda gündeme taşıması da muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Aegean matter is one of the potential problems in addition to lots of problems in context of the relationships between Turkey and EU. Although the disagreement, about Aegean, between Greece and Turkey seems separate, it includes the problems which are in directly close relationship. The difficulty of solving Aegean problems are caused by the Aegean Sea's jeostrategical importance. The dispersion of the areas which belong to the two states on the Sea make problems difficult to solve. Otherwise Turkey and Greece come to an agreement in a reasonable and tolerate ground, the problems are inevitable to continue. The Aegean problems that have continued by today are international waters, continental shelf, arming in East Aegean Islands and Grey Islands. Because the disagreement between Turkey and Greece can be solved through application of international law principles, the Aegean problem is related to law. International Justice Court have stated in the lawsuit of Aegean Sea Continental Shelf that it is natural that an agreement between two states have political matters but Turkey and Greece demand rights mutually so the disagreement between two states is related to law. The Aegean problem must be considered entirely to be solved in a rational way. Because these problems are not separate from each other; on the contrary they effect each other. Thus, problems like international waters, continental shelf, arming in East Aegean Islands and Grey Islands should be considered as Aegean statute and entirely for the solution. Greece have brought the continental shelf problem before International Justice Court, as if it consisits of only the Islands. But Turkey wants to discuss these problems as a package. In the result of that Greece has been a member of EU and Turkey has been a candidate state for EU the problem has been inevitable to be on agenda of EU. That Turkey has been a candidate state results in being solved of the Aegean problem immediately. However in these days between Turkey and EU relationship the Aegean Preblems aren't as important as Cyprus Issue, it seems that the Aegean problem will be an important obstacle during the negotiations.EK After that Greece has been a member of EU, it has always made an effort to make EU part of Eagean and Cyprus problems. In spite of the efforts of Greece, solution of the Aegean problem hasn't been considered as a prior provision at the Helsinki relationship and Participation of Partnership Document. International Justice Court is authorized to deal with Aegean Problems by EU. It is possible that EU may take this Issue under discussion in this context during the negotiations with EU.