Türkiye ekonomisinde 1990 sonrası finansal krizler ve kriz yönetimine ilişkin değerlendirmeler
Financial crises in Turkish economy after 1990's and evaluations about crise management
- Tez No: 160694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Özellikle 1990'lı yıllardan sonra küreselleşme olgusu kültürel, politik ve ekonomik alanda etkilerini daha yoğun bir şekilde göstermeye başlamıştır. Küreselleşmenin ekonomi alanında yarattığı etkiler sonucu artan serbestleşme girişimleri önce ülkeler arası mal ticaretini, ardından da ülkeler arası sermaye hareketlerini hızlandırmıştır. Küreselleşmenin ekonomik etkileri, hükümetlerin uyguladığı politikaları değişime uğratırken, ülkelerin finansal sistemlerinin kırılganlığını artırmıştır. Bu süreç de daha önce hiç görülmemiş bir finansal kriz dalgasına neden olmuştur. 1990'lardan sonra gerek gelişmekte olan ülkelerde gerekse gelişmiş ülkelerde ardı ardına yaşanan finansal krizler, ülke ekonomilerine çok büyük zararlar vermiştir. Örneğin, 1994 yılında Meksika'da ve 1997 yılında Doğu Asya ülkelerinde yaşanan finansal krizler bu ülkelerde %10 dolaylarında hasıla kaybına neden olmuştur. Aynı şekilde 1998'de Rusya'da, 1999'da Ekvator'da ve 2000-2001'de Türkiye'de yaşanan krizler de ülke ekonomilerinde benzer sonuçlar meydana getirmiştir. Bu krizler ülke ekonomilerine zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda politik dengesizliğe de neden olmaktadır. Bu durum sonucu, ekonomistler ve politikacılar krizlerin nedenlerini, göstergelerini yoğun bir şekilde araştırmaya ve çözüm yollarına yönelik politikalar oluşturmaya başlamışlardır. Dolayısıyla finansal krizlerin nedenlerini ve ortaya çıkış süreçlerini açıklamaya yönelik modeller oluşturma çabası artmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde, finansal krizlerin ve finansal kriz modellerinin teorik ve kavramsal çerçevesi incelenmiştir, ikinci bölümde, Türkiye ekonomisinde 1994 ve 2000-2001 yıllarında yaşanan finansal krizler incelenmiş ve bu krizler, kriz modelleri açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, finansal krizlerin önlenmesi ve yönetilmesine ilişkin yeni finansal mimari tartışmalarına yer verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially since 1990's, the globalization phenomenon has began to show its influences on cultural, political, and economical areas more intensively. Increasing liberalization efforts resulting from effects of globalization on economic area has escalated firstly commodity trade, then the capital movements between countries. These economic influences of globalization have changed economic policies implemented by the governments, and at the same time increased financial system fragility. Thereby these processes have caused unprecedented financial crises tide that has never seen before. The financial crises that occurred subsequently after 1990' s have given so huge damages to the economies of both developing and developed countries. For example, 1994 Mexico and 1997 East Asia financial crises have caused 10 % decrease in the outcome of these countries. In the same way, 1998 Russia, 1999 Equator, and 2000- 2001 Turkey financial crises have caused same effects on these economies. Financial crises not only harm countries' economies but also cause political instability. As a result of this situation, economists and politicians have started to examine the reasons and the indicators of financial crises more intensively, and to constitute politics to find out solutions to financial crises. Thus, in order to explain the reasons of financial crises and their occurrence process, the efforts to build models have been enhanced. In this context, in the first chapter of the study, theoretical and conceptual framework of financial crises and financial crises models have been evaluated. In the second chapter, Turkey's financial crises that occurred in 1994 and 2000-2001 have been examined, and these crises have been evaluated with respect to financial crises models. The discussions about the new financial architecture which is related to prevention and management of financial crises have been included in the third chapter of the study. VI